کد مطلب: 22267

بازخوانی گزارشی از «جمهوری اسلامی»

اخلال در برجام

روزنامه جمهوری اسلامی در گزارشی به روایت چالش‌های موجود در مذاکرات برجام پرداخته است.

گروه دیپلماسی سایت خبرسراسری: اقدامات ضدایرانی لابی های صهیونیستی در اروپا و آمریکا گویا نتیجه داده است و بیانیه ای بر علیه ایران از سوی اتحادیه اروپا امضا شده است و نخست وزیر رژیم صهیونیستی به دنبال اخلال بیشتر در روند توافق تور اروپا خود را آغاز کرده است.

روزنامه جمهوری اسلامی در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«وارد فاز روند تخریب دیپلماتیک نشوید» در اینباره نوشته است: سخنگوی وزارت امور خارجه کشومان، بیانیه سه کشور اروپایی را غیرسازنده و خلاف حسن نیت توصیف و به این کشورها توصیه کرد به جای ورود به فاز تخریب روند دیپلماتیک، برای ارائه راه‌حل جهت پایان دادن به اختلاف نظرهای معدود باقی‌مانده نقش فعال‌تری ایفا کنند.

ناصر کنعانی در واکنش به بیانیه غیرسازنده و خلاف حسن نیت سه کشور اروپایی در مورد مذاکرات رفع تحریم، گفت: باعث تعجب و تاسف است که در شرایطی که تعاملات دیپلماتیک و تبادل پیام میان طرف‌های مذاکره و هماهنگ‌کننده گفتگوها برای نهایی کردن مذاکرات جریان دارد، سه کشور اروپایی در اقدامی انحرافی و به دور از رویکرد نتیجه‌بخش در مذاکرات، اقدام به صدور چنین بیانیه‌ای می‌کنند.

وی با اشاره به حسن نیت و اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای نهایی کردن توافق رفع تحریم و با یادآوری این موضوع که پیشرفت مذاکرات در بسیاری از مقاطع از جمله مقطع اخیر، نتیجه ابتکارات و ایده‌های جمهوری اسلامی ایران بوده است، به طرف‌های اروپایی درباره تاثیرپذیری از فضاسازی‌ طرف‌های ثالثی که از ابتدا مخالف روند مذاکرات بوده و اکنون نیز با همه توان به دنبال به شکست کشاندن مذاکرات هستند، هشدار داد.

کنعانی افزود: باعث تاسف است که سه کشور اروپایی با این بیانیه نسنجیده، گام در مسیر رژیم صهیونیستی مبنی بر شکست مذاکرات گذاشته‌اند و بدیهی است در صورت تداوم چنین رویکردی، باید مسئولیت نتایج آن را نیز بپذیرند.

وی با یادآوری انفعال طرف‌های اروپایی در ماههای اخیر و همچنین اقدام نابجا و سیاسی این کشورها در پایه‌گذاری قطعنامه در شورای حکام آژانس، گفت: به سه کشور اروپایی توصیه می‌شود به جای ورود به فاز تخریب روند دیپلماتیک، برای ارائه راه‌حل جهت پایان دادن به اختلاف نظرهای معدود باقی‌مانده نقش فعال‌تری ایفا کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سابقه همکاری و تعامل سازنده جمهوری اسلامی به عنوان یک عضو مسئولیت‌پذیر معاهده منع اشاعه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بار دیگر بر لزوم اجتناب از سیاسی‌کاری و طرح اتهامات بی‌پایه علیه کشورمان تاکید کرده و گفت: مایه تاسف است که کشورهای اروپایی از یکسو به حمایت تمام قد از رژیمی می‌پردازند که صدها کلاهک اتمی در اختیار داشته و به هیچ‌یک از ساز و کارهای منع اشاعه بین‌المللی پایبند نیست و ازسوی دیگر علیه برنامه هسته‌ای کاملا صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران که در معرض گسترده‌ترین بازرسی‌ها قرار داشته، به فضاسازی می‌پردازند.

کنعانی با توصیه اروپایی‌ها به جبران عدم عمل به تعهدات متعدد خود در قبال ملت ایران، آنها را از به‌کارگیری زبان تهدید برحذر داشت و تصریح کرد: شکست حداکثری آمریکا در کارزار فشار حداکثری باید درس عبرتی برای همه طرفهایی باشد که ناآگاهانه تصور می‌کنند تهدید و تحریم می‌تواند ملت ایران را از پیگیری حداکثری حقوق و تامین منافع خود بازدارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ایران همچنان برای نهایی کردن توافق، اراده و آمادگی داشته و بر این اعتقاد است که در صورت وجود اراده لازم و پرهیز از اثرپذیری از فشارهای خارجی، امکان دستیابی سریع به توافق وجود دارد.

سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس شنبه گذشته با صدور بیانیه مشترکی مدعی شدند که ایران از فرصت دیپلماتیک حساس استفاده نکرده است و در ادعایی بی‌پایه و اساس اعلام کردند که ایران در عوض به گسترش برنامه هسته‌ای خود به نحوی فراتر از هرگونه توجیه غیرنظامی قابل قبول ادامه می‌دهد.

روسیه از بیانیه "بی موقع" سه کشور اروپایی درباره ایران انتقاد کرد

همزمان،نماینده دائم روسیه در وین با انتقاد از بیانیه سه کشور اروپایی درباره ایران، صدور این بیانیه در شرایط کنونی مذاکرات هسته‌ای را اقدامی "بی موقع" توصیف کرد.

میخائیل اولیانوف در صفحه توئیتر خود نوشت: این اقدام سه کشور اروپایی واقعا خیلی بی‌موقع بود. درست در زمان حساس مذاکرات وین و در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی.

حمایت آمریکا از بیانه سه کشور اروپایی

بعد از صدور بیانیه سه کشور اروپایی درباره ایران، یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره این بیانه گفت: ما با سه کشور اروپایی موافقیم که نباید احیای برجام مشروط به مختومه اعلام‌کردن تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیرامون کشف ذرات اورانیوم در سه سایت هسته‌ای ایران باشد.

این سخنگو در مورد اینکه آیا واشنگتن در اجلاس آتی شورای حکام آژانس، قصد دارد پرونده هسته‌ای ایران را به شورای امنیت ملی سازمان ملل ارجاع دهد، گفت: تحقیقات پادمان سیاسی نیستند – این تحقیات ابزارهای چانه زنی نیستند. زمانی که مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام گزارش داد که مسائل باقی مانده با ایران به صورت روشن حل و فصل شده است، آن وقت ما انتظار داریم که این پرونده ایران از دستور کار شورای حکام خارج شود، نه قبل از آن.

* متن کامل بیانیه تند تروئیکای اروپایی علیه ایران و اعلام شکست مذاکرات هسته‌ای

به گزارش ایران تایمز، متن بیانیه سه کشور اروپایی عضو برجام شاما انگلیس،فرانسه و آلمان به این شرح است: ما دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا از آوریل 2021 با حسن نیت با ایران مذاکره کرده‌ایم تا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه سایر شرکت‌کنندگان در توافق و ایالات متحده به طور کامل بازگردانیم. در اوایل آگوست، پس از یک سال و نیم مذاکره، هماهنگ‌کننده برجام مجموعه نهایی متون را ارائه کرد که امکان بازگشت ایران به پایبندی به تعهدات برجامیش و بازگشت آمریکا به توافق را فراهم می‌کرد.

هماهنگ‌‌کننده در این بسته نهایی، تغییرات دیگری هم ایجاد کرد که ما را به نهایت انعطاف‌پذیری خود رساند. متاسفانه ایران ترجیح داده است که از این فرصت حساس دیپلماتیک استفاده نکند و در عوض به گسترش برنامه هسته‌ای خود که فراتر از هر گونه توجیه غیر نظامی قابل قبولی هست، ادامه دهد.

درحالی که ما درحال نزدیک‌تر شدن به توافق بودیم، ایران موضوعات جداگانه دیگری را بازگشایی کرد که مربوط به تعهدات بین‌المللی الزام‌آور حقوقی آن کشور تحت معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) و توافق پادمان‌های NPT منعقد شده‌اش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) است. این خواسته اخیر تردیدهای جدی را در مورد نیات و تعهد ایران به نتیجه موفقیت آمیز برجام ایجاد کرده است. موضع ایران در تضاد با تعهدات الزام آور قانونی آن است و چشم انداز بازگرداندن برجام را به خطر می‌اندازد.

در ماه ژوئن، شورای حکام آژانس با اکثریت قاطع قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از ایران خواسته بود که برای پاسخ به سوالات باقی مانده آژانس اقدامی فوری انجام دهد. سه ماه بعد، ایران هیچ اقدامی انجام نداده است، همانطور که در آخرین گزارش مدیرکل آژانس هم تایید شده است.

موضع ما همچنان روشن و ثابت است. ایران باید به طور کامل و بدون تاخیر با حسن نیت با آژانس همکاری کند. این بر عهده ایران است که از نظر فنی پاسخ‌های معتبری به سوالات آژانس در مورد محل اختفای همه مواد هسته‌ای در خاک خودش بدهد. برجام به هیچ وجه نمی‌تواند برای رهایی ایران از تعهدات الزام آور قانونیش که برای رژیم جهانی منع اشاعه ضروری هستند، استفاده شود.

با توجه به شکست ایران در انعقاد توافق روی میز، ما در کنار شرکای بین‌المللی درباره بهترین روش برای رسیدگی به ادامه تشدید تنش هسته‌ای ایران و عدم همکاریش با آژانس در رابطه با توافق پادمان NPT مشورت خواهیم کرد.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

تبلیغات متنی