کد مطلب: 22205

بازخوانی یک گزارش

انتقادهای تند کیهان به ملکه الیزابت

روزنامه کیهان در گزارشی به سیاست‌های ملکه فوت‌شده بریتانیا به تندی انتقاد کرده است.

گروه سیاست سایت خبرسراسری: ملکه انگلیس بالاخره درگذشت و تمامی جهان را برای لحظاتی تحت تاثیر قرار دارد.از شادی تا غم برای مرگ یک ملکه!در ایران هم این دوگانه شکل گرفت و برخی خوشحال و برخی نیز از این واقعه ناراحت بودند اما پس از مرگ ملکه انگلیس بخشی از جریانات سیاسی بر این مسئله توجه کردند که ایران باید به دولت انگلستان تسلیت رسمی ارسال کند؛این صحبت های ناآگاهانه در حالی مطرح می شود که در شهریور 1360،زمانیکه رئیس جمهور و نخست وزیر ایران مورد ترور قرار گرفتند دولت انگلستان هیچگونه پیام تسلیتی برای ایران صادر نکرد.

روزنامه کیهان در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان «همه عزاداران ملکه از وهابیون و سلطنت‌طلبان تا بهائیان و غربگرایان» نوشته است:

ملکه الیزابت دوم پس از 70 سال سلطنت در خاندان پادشاهی انگلیس درحالی درگذشت که در سیاستهای استعماری این کشور در دهه‌های اخیر نقش محوری داشت و دستش به خون هزاران فرد بی‌گناه در کشورهای جهان سوم آلوده است.

درحالی که برخی بر این باور بودند که مقام ملکه در انگلیس هم مثل سایر نظام‌های مشروطه سلطنتی، تشریفاتی است اما ملکه نقش مهمی در جهت‌دهی به سیاست‌های داخلی و خارجی این کشور بازی می‌کرد و فرمان هدایت این کشور را در دستان خود داشت. ملکه الیزابت برخلاف چهره خندانی که داشت اما در پس این لبخندها، میراث خونینی نهفته است که در بسیاری از کشورها می‌توان رد پای آن را به خوبی مشاهده کرد.

انگلیس که زمانی بزرگ‌ترین کشور استعمارگر در جهان بود و می‌گفتند که «آفتاب در بریتانیا هیچ‌گاه غروب نمی‌کند»، این سیاست‌های استعماری در دوران بعد از جنگ جهانی دوم هم که نفوذ بریتانیا افول کرد ادامه پیدا کرد که همگی تحت لوای ملکه انجام شد.

هرچند حاکمان انگلیس و خاندان سلطنتی همواره سعی می‌کردند تا از الیزابت دوم چهره‌ای رئوف و مهربان در دنیا ترسیم کنند که حامی حقوق بشر، حامی محیط‌زیست و حیوانات است اما تاریخ سیاسی این کشور در اقصی‌نقاط جهان پر است از خشونت و جنایت‌هایی که بخشی از آنها نیز در دوران زمامداری ملکه انجام شده است.

مرور جنایات انگلیس علیه ملت ایران

اولین سال حکمرانی ملکه با کودتای 28 مرداد 1332 در ایران همزمان شد و با همکاری انگلیس و آمریکا دولت محمد مصدق، نخست‌وزیر وقت ایران از قدرت برکنار شد. هرچند بسیاری این کودتا را طرح آمریکایی می‌دانند اما در اصل این برنامه با نقشه انگلیسی‌ها ولی به دست آمریکایی‌ها انجام شد. براساس برخی اسناد، انگلیس که قصد داشت تا همچنان نفت ایران را چپاول کند، تنها با صرف هزینه

72 هزار دلار در بین برخی اوباش داخل ایران، این کودتا را به سرانجام رساند و با این اقدام در ناخودآگاه همه ایرانی‌ها تصویر منفوری از حاکمان انگلیس نقش بسته و ملکه در آن سهم بسزایی داشته است. نقش مخربانه انگلیس علیه ایران در دوره زمامداری ملکه تنها به کودتا محدود نمی‌شود بلکه لندن در سال 1971 زمانی که بریتانیا قصد داشت تا نیروهای خود را از غرب آسیا خارج کند، با مکر استعماری، بحرین را از سرزمین ایران جدا کرد و ایرانی‌ها هیچ‌گاه این اقدام لندن را از یاد نخواهند برد.

قحطی بزرگ و نسل‌کشی میلیون‌ها ایرانی، سرنگونی نهضت مشروطه‌، شهادت رئیسعلی دلواری رهبر قیام جنوب در تنگستان و بوشهر علیه استعمار انگلیس،، شهادت شیخ فضل‌الله نوری از روحانیون برجسته دوره مشروطه، دست داشتن در عزل و قتل میرزا تقی‌خان امیرکبیر، حمایت از رژیم دیکاتوری پهلوی، جدا‌‌سازی افغانستان از ایران، خدمات و حمایت‌های کم‌نظیر به صدام در جنگ تحمیلی و تجهیز‌کننده ماشین جنگی صدام به تسلیحات شیمیایی و هسته‌ای، جنایت و حمایت از جانیان و تروریسم علیه ملت ایران، فهرستی عریض و طویل از تحریم‌ها ایران در حوزه‌های مختلف و... تنها گوشه‌ای از جنایات انگلیس علیه ملت ایران در سده گذشته بوده است.

کشورهای عربی و اعلام عزای عمومی به مناسب مرگ ملکه جنایتکار!

به‌رغم مداخلات و جنایات انگلیس به‌ویژه در منطقه غرب آسیا‌، پس از مرگ الیزابت دوم در عصر روز پنجشنبه، برخی از کشور‌های عربی در اقدامی تملق‌آمیز قبل از انگلیس برای مرگ ملکه عزای عمومی اعلام کردند. نخستین کشور اردن بود؛ بشر الخصاونه نخست‌وزیر اردن ضمن ابراز تاسف به سرعت ۳ روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرد. این در حالی بود که لندن هنوز مدت زمان عزای عمومی در انگلیس را اعلام نکرده بود. نجیب میقاتی نخست‌وزیر دولت پیشبرد لبنان نیز طی یادداشتی سه روز عزای عمومی به مناسبت فوت ملکه انگلیس اعلام کرد. کشور‌های امارات، کویت، بحرین و قطر به تبعیت از تملق و چاپلوسی بقیه کشورها، ضمن نیمه افراشته کردن پرچم‌ها ۳ روز عزای عمومی اعلام کردند. عمان نیز یک روز عزای عمومی برای فوت ملکه اعلام کرد.

مرگ ملکه و رسوایی بنگاه خبرپراکنی بی‌بی‌سی فارسی

اما مرگ ملکه انگلیس رسوایی دیگری برای بنگاه خبرپراکنی بی‌بی‌سی فارسی به بار آورد و رفتار شبکه‌های مختلف کمپانی خبری BBC به علت اتصال مستقیم به دربار سلطنتی انگلستان به نحو دیگری مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت.

رسانه‌ای که بارها سعی کرده بود خودش را مستقل جلوه دهد، در اولین گام بخش نظرات خودش را بست. در ادامه با سانسور جنایات، دارایی‌ها و اموال خانواده سلطنتی غالب اخبار خودش را به موضوع مرگ ملکه که برای ایرانیان دارای ارزش خبری پایین است، اختصاص داد. حتی مجریان مرد این شبکه همه با کراوات سیاه و مجریان زن با لباس مشکی برنامه اجرا کردند. رسانه‌های اول جهان هم به‌رغم بازتاب واکنش کشورهای جهان در سطوح دولتی و ملی به این واقعه، از بازتاب ملت‌های خاورمیانه به این اتفاق سر باز زدند. بی‌بی‌سی فارسی و عربی هر کدام با اشتراک‌گذاری ۱۵ پست مربوط به مرگ الیزابت، درصدر حساب‌های منشعب از بی‌بی سی به لحاظ پوشش این واقعه هستند. مسئله‌ای که از سوی دنبال‌کنندگان هر کدام به ترتیب با حدود ۱۷ و ۲ میلیون فالور، مورد نقد و حتی تمسخر قرار گرفت تا جایی که این دو اکانت مجبور به بستن کامنت‌ها شدند. بازدید هیچ‌یک از پست‌های حساب فارسی از ۱۳۰ هزار فراتر نمی‌رود و پربازدیدترین پست اکانت عربی هم به زحمت به رقم ۵۰ هزار رسیده است.

این موضوع بدون تردید به سابقه مواجهه انگلستان با ملت‌های فارسی و عرب‌زبان خاورمیانه بازمی‌گردد. مواجهه‌ای که در طول تاریخ همواره مملو از استعمارگری، سوءاستفاده از منابع ملت‌ها و غارتگری و مداخله سیاسی و نظامی در امور داخلی کشورها به نفع بریتانیا بوده است. مسدود شدن امکان ارسال نظرات خصوصاً در دو حساب فارسی و عربی بی‌بی‌سی نشان می‌دهد این شبکه علی‌رغم داعیه استقلال و آزادی بیان، در همه شعبه‌های خود رویکردی یکدست داشته است. موضوعی که به نظر می‌رسد حتی در سطح رسانه‌های جریان اصلی جهان نیز تکرار شده و منافع سیاسی و اقتصادی دولت‌ها و رسانه‌ها، آنان را از بازتاب واقعیت‌ها درباره

۷۰ سال سلطنت ملکه بریتانیا بازداشته است. حال سؤال این است چرا باید سلطنت موروثی در انگلستان، بلژیک، هلند، اسپانیا و... و بسیاری از کشورهایی به ظاهر دموکراتیک که زادگاه لیبرال دموکراسی بوده‌اند، حفظ گردد و این‌قدر با زرق و برق جلوه داده

شود؟ پاسخ همین جمله بر تصویر ملکه است که شبکه بی‌بی سی اقرار کرده است: «نقطه ثبات در جهان متحول». به تجربه فهمیده‌اند که دموکراسی مطلق یک آرزوی بیهوده و بسیار رمانتیک است. نمی‌توان در همه موارد به دموکراسی رفتار کرد، موضوعاتی پیش می‌آید که در نهایت یک نفر باید تصمیم نهایی را بگیرد.

نظام‌های غربی که با عقل مادی ضرورت یک محور ثبات‌آفرین در نظام سیاسی را فهمیده‌اند و در این روزگار دموکراسی‌زده بدون خجالت و با تمام امکانات از سلطنت و یا رهبر ویژه(همچون آمریکا که رئیس‌جمهور اختیارات خاص دارد) آشکارا دفاع می‌کنند. مویه و ناله‌ عمله و مزدبگیران بی‌بی‌سی را بنگرید!

اما هر محور ثبات‌آفرین را در کشورهای مستقل از سیاست‌های غرب، استبدادی و در تعارض با دموکراسی، توصیف می‌کنند. چرا؟! چون نقش و اهمیت این جایگاه را می‌فهمند!

سوگواری افراطیون مدعی اصلاحات برای ملکه استعمار و جنایت

نکته قابل تامل اما واکنش رسانه‌های طیف مدعی اصلاحات بود که همانند صحنه‌گردانان اجاره‌ای مجالس عزا، در غم فقدان ملکه کشوری جنایتکار علیه ملت ایران جامه‌درانی کردند. خطی که این رسانه‌ها در واکنش به مرگ ملکه انگلیس در پیش گرفتند، دقیقاً هم‌راستا با خط رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی و دیگر رسانه‌های معاند بود.

روزنامه‌های سازندگی‌، هم میهن‌، شرق و آرمان ملی در گزارش‌های مفصل بدون اشاره به جنایات انگلیس خبیث علیه ملت ایران در دوره سلطنت الیزابت دوم‌، تلاش کردند ضمن تطهیر وی چهره‌ای رئوف و مهربان از این ملکه جنایتکار ترسیم کنند که حامی حقوق بشر، محیط‌زیست و حتی حیوانات بود منعکس کنند! به‌عنوان مثال روزنامه شرق در مطلبی با عنوان «عصر جدید بریتانیا» نوشت: «توفیق ملکه الیزابت دوم در حفظ سلطنت و برقراری ثبات در بریتانیا در پرتلاطم‌ترین دوران با چالش‌های داخلی و خارجی فراوان و جهانی به ‌سرعت در حال تغییر، از نقاط مثبت این سلطنت ۷۰ ساله محسوب می‌شود. با درگذشت ملکه الیزابت، چارلز پسر ارشدش که ۷۳ سال دارد، قرار است رسماً عنوان پادشاهی به او اعطا می‌شود.»

در ادامه این مطلب آمده است: «چارلز هفت دهه در صف تاج و تخت قرار داشت. نه او و نه درباریان هرگز مایل نبودند که درباره این لحظه خاص به‌طور علنی صحبت کنند. چشم‌انداز مرگ ملکه همیشه برای آنها یک موضوع خصوصی غم‌انگیز در نظر گرفته می‌شد؛ اما با ابراز نگرانی پزشکان ملکه از وضعیت سلامتی الیزابت دوم، به تغییر در وضعیت نقش وارثی که زندگی چارلز را از سه‌سالگی یعنی از سال ۱۹۵۲ که مادرش به سلطنت رسیده بود، تحت تأثیر قرار داده بود، نزدیک شد... در نظرسنجی اخیر مؤسسه YouGov در ماه می... محبوبیت و مقبولیت ملکه ۸۱ درصد بود.»

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید