کد مطلب: 21941

بازخوانی گزارشی از «وطن امروز»

تشدید بحران انرژی در غرب

روزنامه وطن امروز در گزارشی به موضوع تشدید بحران انرژی در کشورهای غربی پرداخته است.

گروه سیاست سایت خبرسراسری: اروپا هنوز درگیر تهدید های گازی روسیه است هر چند آلمان مدعی شده که توانسته بخش زیادی از انرژی خود را در صورت تحریم تامین کند اما هنوز ترس از این ابرقدرت در حوزه انرژی وجود دارد.

روزنامه وطن امروز در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان «پوتین روی اعصاب اروپا» در اینباره نوشته است: روسیه شامگاه جمعه اعلام کرد صادرات گاز به اروپا از طریق خط لوله «نورد استریم 1» را پس از مشخص شدن نشتی در این خط لوله به طور کامل متوقف کرده است. شرکت دولتی گازپروم که قرار بود روز شنبه این خط لوله را پس از چند روز تعمیر و نگهداری مجدد فعال کند، اعلام کرد این تعلیق به دلیل نقص فنی بوده است. 

به گزارش این روزنامه، به نظر می‌رسد روسیه فعلا به طور نامحدود جریان گاز طبیعی از طریق خط لوله «نورد استریم1» را به حالت تعلیق درآورده است که این امر فشار بر اروپا را تشدید کرده و خطرات رکود اقتصادی را افزایش می‌دهد. این اقدام ساعاتی پس از آن انجام شد که کشورهای گروه 7 اعلام کردند در حال پیشبرد طرحی برای اعمال سقف قیمتی بر صادرات نفت روسیه به عنوان بخشی از اقدامات‌شان برای کاهش درآمدهای نفتی مسکو هستند که می‌تواند برای تأمین بودجه حمله روسیه به اوکراین استفاده شود. 

اروپایی‌ها معتقدند روسیه قصد دارد تا پیش از زمستان عرضه گاز خود به اروپا را کاهش دهد تا این قاره در فصل زمستان با مشکل انرژی روبه‌رو شود. 

گازپروم پیش از این نیز ماه ژوئن ظرفیت «نورد استریم 1» را به 20 درصد از ظرفیتش کاهش داده بود که همین امر باعث افزایش بیش از ۲ برابری قیمت گاز در اروپا شد. این شرکت اعلام کرده است که این تعطیلی به دلیل نشتی در توربین گاز اصلی در ایستگاه کمپرسور پورتووایا در نزدیکی سنت پترزبورگ رخ داده است. 

پس از جهش هفته گذشته قیمت گاز در اروپا به بالاترین سطح تاریخ خود، نرخ آن در روزهای اخیر کاهش یافته و به 209 یورو در هر مگاوات ساعت رسیده است، هر چند هنوز حدود 10 برابر میانگین قیمت در دهه گذشته است. دلیل کاهش قیمت‌ها روند قابل قبول ذخیره‌سازی انرژی توسط اروپایی‌هاست اما نکته مهم اینجاست که ذخایر گاز به تنهایی برای پاسخگویی به تقاضای زمستانی بدون گاز روسیه کافی نیست. سرگئی واکولنکو، کارشناس انرژی، گفت روسیه امیدوار است کمبود زمستانی گاز در اروپا، آنها را وادار کند که برای دریافت گاز روسیه حداقل با برخی از شرایط مسکو درباره اوکراین موافقت کنند. 

آلمان و دیگر اقتصادهای بزرگ اروپایی قصد دارند مصرف گاز خود را تا 15 درصد کاهش دهند تا از کمبود شدید در زمستان جلوگیری کنند، اگر چه ممکن است این قاره همچنان مجبور به سهمیه‌بندی شود. سایت خبری دویچه وله آلمان در همین رابطه و در واکنش به سیاست‌های سختگیرانه دولت آلمان برای کاهش مصرف، روز جمعه توئیتی با این عنوان منتشر کرد: «از حالا به بعد آلمانی‌ها مجبورند به دوش آب سرد عادت کنند!» لازم به ذکر است روسیه قبل از حمله به اوکراین، حدود 40درصد از تقاضای گاز اروپا را تامین می‌کرد. 

کشورهای عضو اتحادیه اروپایی همچنین به دنبال تنوع بخشیدن به منابع تامین‌ گاز خود؛ از جمله خرید بیشتر گاز طبیعی مایع از طریق دریا از کشورهایی از جمله ایالات‌متحده هستند. توقف کامل نورد استریم۱، تنها ۲ مسیر خط لوله مهم برای انتقال گاز روسیه به اتحادیه اروپایی باقی می‌گذارد؛ یکی از طریق اوکراین و دیگری از طریق دریای سیاه و ترکیه. 

آژانس شبکه انرژی آلمان روز شنبه گفت: «وضعیت متشنج است و نمی‌توان وخامت بیشتر اوضاع را رد کرد». آلمان که چندین دهه است به گاز ارزان روسیه وابسته شده، اکنون در تلاش است سیاست انرژی خود را ظرف چند هفته مجددا تغییر دهد تا از اقتصاد خود محافظت کند. این کشور در حال بررسی کارکرد نیروگاه‌های هسته‌ای در شرایطی است که می‌تواند یک چرخش چشمگیر در این حوزه باشد و در حال کار روی راه‌اندازی تاسیسات گاز طبیعی مایع است. 

وزرای انرژی اتحادیه اروپایی قرار است جمعه آینده در یک نشست اضطراری در بروکسل برای بحث بیشتر درباره آمادگی‌های خود برای زمستان، از جمله راه‌های کاهش تاثیر افزایش قیمت گاز بر هزینه‌های برق، ملاقات کنند. در واشنگتن، شورای امنیت ملی کاخ سفید گفته است در نتیجه همکاری ایالات متحده و اروپا، ذخیره‌سازی گاز تا زمستان تکمیل خواهد شد اما این تلاش‌ها به تنهایی کافی نخواهند بود. 

وزرای دارایی کشورهای گروه 7 توافق کردند برای خرید نفت از روسیه «سقف قیمتی» تعیین کنند که جزئیات آن تا 2 روز دیگر اعلام خواهد شد. وزرای دارایی 7 کشور صنعتی روز جمعه توافق کردند به منظور کاهش درآمدهای نفتی مسکو بر سر جنگ اوکراین و جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت نفت، سقف قیمتی برای نفت روسیه اعمال کنند اما روسیه متعهد شده که فروش نفت خود را به کشورهایی که این سقف را اعمال کنند، نفروشد. 

این وزرا پس از نشست مجازی، به تشکیل کارتل خریداران متعهد شدند. با این حال گفتند جزئیات اصلی از جمله سقف هر بشکه بعدا بر اساس ورودی‌های فنی که مورد توافق کشورهای اجراکننده این موضوع قرار خواهد گرفت، تعیین خواهد شد. 

این وزرا گفتند: ‌امروز، ما طرح سیاسی مشترک خود را برای نهایی کردن و اجرای یک ممنوعیت جامع خدماتی که امکان حمل‌و‌نقل دریایی نفت خام و فرآورده‌های نفتی روسیه را در سطح جهان فراهم می‌کند، تأیید کردیم. 

بر اساس این بیانیه، خدمات حمل‌و‌نقل دریایی کشورهای غربی از جمله بیمه و تامین مالی در صورتی برای محموله‌های نفت خام روسیه مجاز است که با سقف قیمت تعیین شده یا کمتر از آن خریداری شود. 

وزرای گروه جی 7 اعلام کردند تا 5 سپتامبر که تحریم‌های جدید اتحادیه اروپایی درباره ممنوعیت واردات نفت روسیه آغاز می‌شود، این طرح نهایی خواهد شد. کرملین اعلام کرده است فروش نفت به کشورهای اجرا‌کننده سقف قیمتی را متوقف خواهد کرد که این امر بازار نفت را بی‌ثبات خواهد کرد. 

صدها نفر در شهر ناپل ایتالیا در اعتراض به افزایش ناگهانی هزینه‌های زندگی و شرایط بیکاری، به خیابان‌ها آمدند و قبوض انرژی را به آتش کشیدند. معترضان در مقابل دفتر پست مرکزی این شهر تجمع و اعلام کردند که دیگر زمانی برای وعده دادن نیست و در شرایط بیکاری پرداخت قبوض ۳ برابر شده انرژی ممکن نخواهد بود. 

بحران انرژی در کشورهای اروپایی به جهش قیمت انرژی منجر شده و شرایط زندگی را برای مردم این کشورها دشوار کرده‌ است. رهبران کشورهای اروپایی پس از آغاز جنگ اوکراین در راستای حمایت‌ از کی‌یف به دنبال توقف کامل واردات نفت ‌و گاز از مسکو هستند و اکنون خود را برای زمستانی سرد و سخت آماده می‌کنند. 

موج اعتراض‌ها به افزایش هزینه‌ها و چند برابر شدن قبوض انرژی، اروپا را فرا گرفته‌ است. خلبانان شرکت هواپیمایی آلمانی لوفت‌هانزا روز جمعه به دلیل اختلاف بر سر افزایش دستمزد با این شرکت دست به اعتصابی ۲۴ ساعته زدند که به لغو اکثر پروازهای این شرکت انجامید. در انگلیس از کارکنان اداره پست و وکلای دادگستری گرفته تا افراد شاغل در خطوط هواپیمایی و فرودگاه‌ها نسبت به شرایط کاری خود معترض بوده و اعتصاب را تنها راه انتقال پیام اعتراض خود به مسؤولان می‌دانند. 

با تداوم بحران فاجعه‌بار انرژی در اروپا، گزارش‌ها حاکی از کاهش تولید و حتی تعطیلی برخی کارخانه‌های تولید فولاد در قاره سبز بوده و تولید دست‌کم ۳ میلیون تن از این آلیاژ با خطر مواجه شده‌ است. با نزدیک شدن به ۳ ماهه پایانی سال جاری میلادی، قیمت فولاد ضدزنگ همچنان با مشکلاتی روبه‌رو است و قیمت سایر فلزات از جمله نیکل بالاتر از میانگین سال ۲۰۲۱ اعلام شده و در ماه آگوست به ۲۱ هزار و ۳۲۰ دلار در هر تن رسیده است. همین امر سبب شده تا خریداران و فروشندگان منتظر خبرهای بهتری برای بازار باشند. اما انتظار ۲ طرف در حالی است که کارخانه‌های فولاد ضدزنگ در سراسر اروپا تعطیل می‌شوند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده تا پایان ماه آگوست (۹ شهریور) برخی تولیدکنندگان فولاد ضدزنگ در اروپا مجبور به کاهش تولید یا حتی تعطیلی کارخانجات خود شده‌اند. در شرایط کنونی که اروپا با بحران فاجعه‌بار انرژی دست و پنجه نرم می‌کند و بسیاری از اقتصاددانان نسبت به پیامدهای کمبود منابع انرژی در زمستان پیش رو هشدار داده‌اند و همین حالا هم قطع گاز از سوی روسیه خسارات بسیاری وارد کرده، تعطیلی کارخانه‌ها زنگ خطر را به صدا درآورده است. گفته می‌شود تاکنون نزدیک به ۳ میلیون تن از ظرفیت فولاد ضدزنگ اروپا در خطر بوده و با افزایش هزینه‌های انرژی، بسیاری از کارخانه‌ها قادر به ادامه تولید نیستند. اوایل ماه آگوست، کارخانه «اپیرام» (Aperam) در شهر «خنک» (Genk) بلژیک تعطیل شد. بلافاصله پس از آن این کارخانه تولید خود را در شهر «شاتله» (Chatelet) نیز کاهش داد. بتازگی شرکت اسپانیایی «آکرینوکس» (Acrinox) اعلام کرده که تولید خود را کاهش می‌دهد و حدود ۸۵ درصد از کارکنان خود را برای کار پاره وقت اختصاص می‌دهد. از این رو نگاه اروپا به سایر تولیدکنندگان بزرگ است که بسیاری از آنها نیز انگیزه چندانی برای تولید ندارند. 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار