کد مطلب: 21909

بازخوانی گزارشی از «آرمان ملی»

پاسخ ایران به آمریکا

روزنامه «آرمان ملی» در گزارشی به موضوع پاسخ ایران به آمریکا در موضوع مذاکرات پرداخته است.

گروه سایت سایت خبرسراسری: اگر بخواهیم دوباره سیر نامه نگاری‌های ایران و آمریکا را پس از ارائه طرح بورل یادآوری کنیم شاید مقداری نوشتن آن هم سخت و گمراه کننده باشد زیرا آنقدر این روند به درازا کشیده است که یادآوری گذشته آن بسیار سخت است.

روزنامه آرمان امروز در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«پاسخ ایران؛نه آمریکا»در اینباره نوشته است: ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه از ارسال نظرات جمهوری اسلامی ایران در مورد پاسخ آمریکا درباره متن پیش‌نویس توافق احتمالی رفع تحریم‌ها خبر داد و گفت: پس از دریافت پاسخ آمریکا، تیم کارشناسی جمهوری اسلامی ایران آن را به دقت مورد بررسی قرار داده و پاسخ‌های ایران، پس از ارزیابی در سطوح مختلف تدوین و شب گذشته به هماهنگ‌کننده تحویل داده شد. متن ارسالی دارای رویکردی سازنده با هدف نهایی کردن مذاکرات است. بعد از این اظهار نظر، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا با تایید دریافت پاسخ ایران درباره مذاکرات احیای برجام از طریق طرف اروپایی گفت: ما پاسخ تهران را به پیشنهاد خود از سوی طرف‌های اروپایی دریافت کرده‌ایم. ما در حال مطالعه آن هستیم و از طریق طرف اروپایی پاسخ خود را به طرف مقابل اعلام خواهیم کرد اما متاسفانه پاسخ ایران سازنده نیست.

پس از پیام‌هایی بین دو طرف رد و بدل شد یک مجله آمریکایی با اشاره به نزدیک بودن انتخابات میاندوره‌ای کنگره آمریکا (هشتم ماه نوامبر- 17 آبان 1401 ) و لزوم بررسی مفاد توافق‌ هسته‌ای در این نهاد، از احتمال تعویق مذاکرات وین تا بعد از برگزاری انتخابات مزبور خبر داد. مجله پولیتیکو چاپ آمریکا در گزارشی درباره واکنش آمریکا به پاسخ شب گذشته ایران به اتحادیه اروپا نوشت: آمریکا پاسخ ایران را عقب‌گرد عنوان کرده و اکنون مذاکرات هسته ای در خطر نابودی‌است.

در چند ساعت اخیر خبرنگاران رسانه‌های غربی ادعا کرده‌اند که سیگنال مثبتی را از سوی منابع اروپایی و آمریکایی در رابطه با متن ارائه شده از سوی ایران دریافت نکرده‌اند. اشتفنی لیختن‌اشتاین خبرنگار اتریشی که مذاکرات رفع تحریم‌ها را دنبال می‌کند در توئیتی ادعا کرد: یک دیپلمات اروپایی با ارزیابی منفی ایالات متحده موافق است و به من می‌گوید که پاسخ ایران به اظهارات آمریکا در مورد پیش نویس توافق «منفی و غیر منطقی» به نظر می‌رسد. شخص دیگری اضافه کرد که پاسخ ایرانیان «اصلاً خوب به نظر نمی‌رسد».

با این حال ابراهیم عزیزی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به جواب ایران درباره مذاکرات هسته‌ای، گفت: ایران همواره قصد دارد مذاکرات به سرانجام برسد و هر باری پیشنهادات سازنده‌ای را به طرف مقابل ارائه داده است اما مهم ترین خواسته ایران از طرف مقابل انتفاع اقتصادی است که هیچگاه از آن کوتاه نخواهد آمد همچنین طرف آمریکایی باید تضمین محکمی دهد. نکته بعدی بحث پادمانی است باید تمام ادعاهایی خلاف واقع درباره مسئله هسته‌ای ایران بسته شود. آمریکایی‌ها دست از زیاده خواهی‌هایی که دارند بردارند زیرا ایران هرگز به طرف مقابل باج نمی دهد و مجددا تاکید می کنم هدف از توافق انتفاع اقتصادی ایران باید باشد وگرنه در توافقی که خواسته های ایران تامین نشود آن توافق مورد قبول ایران نیست.

واکنش‌ها به آینده برجام در روز گذشته همچنان ادامه داشت و در این مورد حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان و بدر البوسعیدی وزیر امور خارجه سلطنت عمان روز گذشته در یک گفت‌وگوی تلفنی به تبادل نظر پرداختند. وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تشکر از عمان، در این ارتباط تلفنی آخرین تحولات مربوط به گفت‌وگو برای لغو تحریم ها و پاسخ شب گذشته ارسال شده از سوی کشورمان برای هماهنگ کننده اروپایی را به اطلاع بدر البوسعیدی وزیر امور خارجه سلطنت عمان رساند. امیرعبداللهیان در این گفتگوی تلفنی اراده جمهوری اسلامی ایران بر  حصول توافقی خوب، پایدار و قوی را مورد تاکید قرار داد. وزیر امور خارجه کشورمان افزود: در فرآیند تهیه پاسخ جمهوری اسلامی ایران، تسریع و تسهیل جمع‌بندی مذاکرات مد نظر قرار داشته است. وزیر خارجه عمان نیز در این گفتگو ضمن تشکر از رویکرد فعال و سازنده جمهوری اسلامی ایران ، ابراز امیدواری کرد با همکاری همه طرف‌ها، مذاکرات وین به نتایج مورد انتظار نائل شود.

یک منبع مطلع گفته است که ایران آمادگی دارد تا هفته پیش رو برای اعلام توافق نهایی نشست وزرا برگزار شود با این برداشت که معدود نظرات مطرح شده از سوی ایران تامین شود. جمهوری اسلامی ایران در پاسخ پیشین خود نیز که طرف‌های مقابل به منطقی و سازنده بودن آن اذعان کرده بودند، برای موضوعات باقی‌مانده راه‌حل‌های عملیاتی ارائه داده بود. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه پنجشنبه دهم شهریور ماه در رایزنی تلفنی با همتای اماراتی گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق قوی و پایدار، حسن نیت و جدیت خود را نشان داده و همکارانم با دقت و سرعت در حال بررسی متن و آماده سازی پاسخ هستند.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار