کد مطلب: 21186

بازخوانی دو گزارش از «کیهان» و «آرمان‌ملی»

احیای برجام در گرو «تصمیمات سیاسی»

دو روزنامه «کیهان» و «آرمان ملی» با دو نگاه متفاوت درباره روند تازه مذاکرات گزارش‌هایی نوشته‌اند.

گروه دیپلماسی سایت خبرسراسری: از سرگیری مذاکرات و احتمال دستیابی به نتیجه دوباره مرز بندی های سیاست خارجی در داخل را پررنگ کرد،مرز بندی هایی که مشخص نیست کدامیک در روند مذاکرات بتوانند نظر برتر شوند نتیجه به نفع آن ها تغییر پیدا کند.

روزنامه کیهان در شماره امروز با انتشار خطبه های نماز جمعه تهران در اینباره نوشته است: «حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج‌ علی‌‌اکبری در خطبه‌های نماز جمعه تهران بیان داشت: نماز جمعه و نماز جماعت از شعائر الهی هستند که با بزرگداشت آنها در واقع دین اقامه و بزرگداشت می‌شود، خداوند متعال تعظیم و بزرگداشت شعائر را دوست دارد. اینکه جامعه‌ای شعائر الهی را بزرگ و با عظمت اجرا می‌کنند، نشانه این است که مردم آن جامعه از تقوای الهی والایی برخوردارند. بدون شک صدرنشین شعائرالله، مجالس عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام است و قطعا زنده بودن نهضت اسلامی به برکت امام حسین علیه‌السلام است.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اخیراً سامانه بارش‌های جدید وارد کشور شد و بارش‌های فراوانی را در کشور داشتیم که به خاطر طبع این پدیده این بارش‌ها در بسیاری از موارد سیل‌آسا بود و در بخشی از موارد هم دشواری‌های فراوانی را در زندگی مردم عزیز ما پیش آورد، ضمن شکر به درگاه الهی به دلیل نزول رحمتش، به خانواده‌های داغدار که عزیزان خودشان را از دست دادند تسلیت عرض می‌کنیم و امیدواریم به همت مسئولین محترم رسیدگی فوری به مشکلاتی که آنها در زندگیشان پیش آمده انجام شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌ علی‌‌اکبری خاطرنشان کرد: ما یکی از ششمین کشورهای حادثه‌خیز جهان هستیم. از ۴۱ حادثه‌ای که شناخته شده ما 31 نوع از آنها را داریم مانند سیل و زلزله. سیاستگذاری درست در مواجهه با این حوادث یکی از مسائل مهم در کشور ماست. ساز و کار فعلی در کشور ما برای مواجهه با سوانح نیاز به اصلاح جدی دارد. در مورد سیل، اجرای بند 4 سیاست‌های کلی مربوط به منابع آب کشور که درباره آبخیزداری است و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است حتماً باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در مورد آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: بحمدالله مسئولان محترم، مسائل اقتصادی کشور را به جریان مذاکرات گره نزدند و راه خنثی‌‌سازی تحریم‌ها را دنبال می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران افزود: اخیراً خبرهای شوق‌انگیزی از راه‌اندازی چرخه هسته‌ای شنیدیم و از عزیزان متشکریم که با قوت از حقوق ملت در این زمینه‌ها دفاع می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌ علی‌‌اکبری بیان داشت: دوستان مجدداً برای ادامه مذاکرات هسته‌ای عازم شده‌اند؛ امیدواریم با مقاومتی عاشورایی از منافع مردم در این عرصه نیز پاسداری کنند. ما به دشمنان ملت ایران به ویژه آمریکای جهان‌خوار و طرف‌های مذاکره تاکید می‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران را امتحان نکنید و وقتی که نیاز به توافق با ما دارید، با شرایط ملت ایران کنار بیایید و زیاده‌خواهی نکنید.

روزنامه آرمان ملی در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«احیای برجام در انتظار تصمیم های سیاسی» در اینباره نوشته است:

مساله احیای برجام موضوعی است که طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته همواره تاکید ایران و سایر طرفین توافق بوده اما در عرصه عمل شاهد چندان رویکردهای اجرایی از سوی طرف غربی نبوده‌ایم و آنها صرفا در مقام سخن و اظهار نظر به احیای برجام تاکید داشته‌اند و گامی در جهت حل مسائل و مشکلات فی مابین برنداشته‌اند. با این حال پس از اعلام جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا مبنی بر ارائه پیشنهاد نهایی اروپا برای خروج مذاکرات احیای برجام طرفین اصلی مذاکره یعنی ایران، نماینده اتحادیه اروپا و آمریکا از روز چهارشنبه بار دیگر در وین بر سر میز مذاکره حاضر شدند تا دوره تازه‌ای از مذاکرات را در هتل کوبورگ وین کلید بزنند. با این حال هر چند که مذاکرات پیشین در دوحه قطر با رویکردهای غیرسازنده و درخواست‌های نه چندان معقول آمریکایی‌ها به نتیجه نرسید اما باز هم روزنه‌های امیدی برای از سرگیری مذاکرات در وین وجود داشت و بر همین اساس نیز طرفین دوباره به وین رفتند. در همین راستا نیز طرفین طبق روالی که در مذاکرات دوحه دنبال می‌شد با انریکه مورا هماهنگ کننده مذاکرات و نماینده اتحادیه اروپا گفت‌وگو و مواضع رسمی پایتخت‌های خود را اعلام کرده‌اند. مباحث در دستور کار در این دور از مذاکرات نیز که توسط کارشناسان فنی ایران و اتحادیه اروپا بررسی می‌شود؛ بحث‌های فنی و حقوقی است که در چارچوب حل و فصل مسائل پادمانی میان ایران و آژانس دنبال می‌شود. در همین راستا آنچه مسلم است و رسانه‌ها بدان پرداخته‌اند اینکه طی روزهای گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی حاصل شده اما از آنجا که هنوز همه مسائل مخصوصا شروط ایران و مهم‌تر از همه بحث‌ پادمان و اتهامات واهی غربی‌ها به ایران هنوز حل و فصل نشده نمی‌توان گفت که اساسا تفاهم یا توافقی حاصل شده است. قدر مسلم غربی‌ها باید بدانند که برجام و موضوعات پیرامون پادمان اموری تفکیک ناپذیرند و آنها باید به جای پرداختن به برخی مواضع که چندان کمکی به پیشرفت مذاکرات نمی‌کند قدم های‌سازنده بردارند. چه اینکه پرونده پادمان در زمان انعقاد برجام بسته شد و به نظر می‌رسد که اظهارات و خواسته‌های جدید غربی‌ها چیزی جز بهانه‌گیری نباشد. گرچه آنها همواره بر مبنای تصمیمات خود عمل می‌کنند و حتی زمانی که مذاکرات در جریان بود با فشار بر شورای حکام قطعنامه‌ای ضد ایرانی تصویب کردند که بار دیگر مواضع خصمانه و غیرسازنده‌ خود را در جهت فشار بر ایران برای رسیدن به اهداف خود تحمیل کردند. اما غربی‌ها باید این مهم را فهم کنند که رسیدن به توافق موضوعی است که باید همه شروط و مسائل طرفین لحاظ گردد و مهم‌تر از آن اگر هم توافقی حاصل شد طرفین به تعهدات خود ذیل توافق متعهد و پایبند باشند و نشود ماجرای انعقاد برجام که صرفا ایران به تعهدات و وظایف خود عمل کرد اما آمریکا به‌طور یکجانبه از توافق خارج شد و اروپایی‌ها نیز به تعهدات خود عمل نکردند. قدر مسلم ایران همواره با نگاه حل مساله و رسیدن به تفاهم با سایر طرف‌ها مذاکرات را دنبال کرده و با ایستادگی بر روی خطوط قرمز ؛ مطالبات حداکثری خود را دنبال کرده است. حال اینکه همه طرفین و رسانه‌ها به پیشرفت مذاکرات تاکید دارند باید دیدی چه زمانی دود سفید توافق از هتل پله کوبورگ اتریش به هوا خواهد خاست.

از پیشنهادات جدید مورا تا ادعای پایان مذاکرات

پس از گذشت چند روز از مذاکرات وین و پیشرفت‌های حاصله؛ وال استریت ژورنال از قول انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات آورد: «مذاکرات ایران و آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای 2015 نزدیک به اتمام است. متن توافق ممکن است در ساعات آینده نهایی شود. با این حال، ایران باید تصمیم بگیرد که آیا مطالبه‌اش مبنی بر احیای برجام تنها در صورت بستن پرونده تحقیقات آژانس را کنار می‌گذارد یا نه.» این در حالی است که روز گذشته یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه در خصوص ادعای وال استریت ژورنال مبنی بر آماده شدن متن نهایی توافق در وین بیان کرد: «باتوجه به ادامه بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده، هنوز در مرحله‌ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن سخن بگوییم. این مقام وزارت امور خارجه افزود: هیات مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران نظرات سازنده خود را با هدف پیشبرد مذاکرات به طرف مقابل ارائه کرده است و نتیجه گفت‌وگوها به اراده طرف مقابل برای اتخاذ تصمیمات سیاسی لازم بستگی دارد. همچنان معتقدیم در صورتی که تصمیمات مناسب طرف مقابل اتخاذ شود، می‌توان به سرعت مذاکرات را جمع‌بندی کرد، اما هنوز در این مرحله قرار نداریم.» این در حالی است که روز گذشته خبرنگار پولیتیکو به نقل از دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا از پایان مذاکرات احیای برجام خبر داد. استفانی لیخشنتاین نوشت: دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا می‌گوید که طرفین مذاکره، وین را طی چند ساعت آینده ترک می‌کنند. مذاکرات به اتمام رسید. وی افزود: بهترین توافق ممکن را مذاکره کردیم، اکنون این طرفین مذاکرات هستند که باید توافق را بپذیرند.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید