کد مطلب: 19693

بازخوانی گزارشی از «جمهوری اسلامی»

افزایش نمایندگان منتقد دولت

روزنامه «جمهوری اسلامی» در شماره امروز به اختلافات میان دولت و مجلس پرداخته است.

گروه سیاست سایت خبرسراسری: از زمانیکه ابراهیم رئیسی به صندلی ریاست جمهوری نشست بنظر می رسد دیگر کار برای اصولگرایان تمام شده و با یکدست شدن قدرت در سه قوه می توانند تمامی ایده های خود را اجرایی کنند اما هر چه گذشت تضاد میان مجلس و دولت افزایش یافت و بحث استیضاح وزرا نیز مطرح شد.

روزنامه جمهوری اسلامی در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«افزایش نمایندگان منتقد دولت در مجلس» در اینباره نوشته است:

دامنه اعتراضات و نارضایتی‌ها از ناکارآمدی کابینه رئیس‌جمهور رئیسی اگر تا کنون به طیف‌های مردمی یا گروه‌ها و جناح‌های منتقد محدود می‌شد اما حالا به گروه دوستان و همفکری‌های دولت نیز گسترش پیدا کرده و بسیاری از نمایندگان مجلس یا گروه‌هایی که در زمان انتخابات از حامیان و طرفداران دولت فعلی بودند هم‌اکنون به گروه منتقدان پیوسته و از اوضاع فعلی اقتصادی کشور و سیاست‌های اتخاذ شده دولت دل گیرند.

البته این طیف ناراضیان مانند مردم و منتقدان اعتراضات خود را نه بصورت علنی که در نشست‌های غیرعلنی و بصورتی که جزئیات خبر این نشست‌ها در رسانه‌ای منتشر نشود بیان می‌کنند. آن طور که در خبرها آمده بود جلسه غیرعلنی صبح روز یکشنبه هفته جاری هم از همان دست نشست‌هایی بوده که نمایندگان حامی دولت که نسبت به وضع موجود و درباره پاره‌ای از مسائل انتقاد شدید داشته‌اند از نمایندگان و برخی وزرای دولت دعوت نموده بودند تا نسبت به اوضاع پاسخگو باشند. البته اگرچه جزئیات بیشتری ازاین نشست در دسترس نیست اما به گفته غلامرضا نوری رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس غیرعلنی شدن جلسه روز یکشنبه به این خاطر بود که افراد جدیدی به منتقدان دولت اضافه شده‌اند.

رئیس فراکسیون مستقلین ولایی که با ایلنا گفتگو نموده اضافه کرد: غیرعلنی شدن جلسه روز یکشنبه مجلس به این خاطر بود که افراد جدیدی به منتقدان دولت اضافه شده‌اند. این‌ها کسانی هستند که از طرفداران شدید دولت بودند و برای دعوت به کاندیداتوری آقای رئیس‌جمهور امضاء جمع می‌کردند.

نماینده بستان‌آباد در مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوالی در رابطه با جلسه غیرعلنی مجلس، گفت: همانطور که در بخش علنی جلسه مشاهده کردید تعدادی از نمایندگان به این مساله انتقاد داشتند و معتقد بودند که جلسه صبح می‌توانست علنی باشد تا مردم در جریان تلاش‌ها و نگرانی‌های نمایندگان در خصوص موضوع مهم معیشت قرار گیرند.

وی ادامه داد: اعتقاد نمایندگان منتقد بر این بود که اجازه دهید مردم هم در جریان امور قرار بگیرند و درست هم می‌گفتند. شاید خیلی موضوعات و مباحث طرح شده در این جلسه هم آنچنان محرمانه یا درخور جلسه غیرعلنی نبود، مباحث عمدتا اشکالاتی بود که اکنون در سیستم اجرایی کشور وجود دارد و انتقاداتی بود که ازسوی نمایندگان دولت به عملکرد مسئولان اجرایی وارد می‌شد.

رئیس فراکسیون مستقلین ولایی افزود: منتها احساس من این است که غیرعلنی شدن جلسه به این خاطر بود که افراد جدیدی به منتقدان دولت اضافه شدند. این‌ها کسانی هستند که از طرفداران شدید دولت بودند، برای دعوت به کاندیداتوری آقای رئیس‌جمهور امضاء جمع می‌کردند. لذا برداشت من این است که این‌ها نخواستند مردم به صورت علنی ببینند که بعد از چند ماه خیلی زود تبدیل به منتقد دولت شده‌اند و دارند از سیاست‌ها و کارهای دولت انتقاد می‌کنند.

وی افزود: من فکر می‌کنم که این انگیزه، عامل غیرعلنی شدن جلسه بود وگرنه اکثر موضوعات مطرح شده همین مباحث روز جامعه در بحث‌ قیمت‌ها و تامین نهاده‌ها بود در واقع همین موضوعات عمومی که مردم بهتر از ما در جریان آن هستند. اما شکل طرح این موضوع و اینکه یک سری از افرادی که من تاکنون ندیده بودم از دولت انتقاد کنند، اکنون منتقد شد‌ه‌اند، احتمالا باعث این اتفاق شد.

نوری همچنین در پاسخ به این سوال که «در آستانه یکسالگی دولت هستیم، با این تغییری که در فضای مجلس مشاهده کردیم، به نظر شما چه اندازه با شروع روند اجرایی شدن استیضاح‌ها که چند ماهی‌ است مطرح شده، فاصله داریم؟»، گفت: تاکنون اعتقادم بر این بود که هیچ استیضاحی در این مجلس اتفاق نمی‌افتد چون مجلس خیلی سیاسی به این موضوع نگاه می‌کرد. اما از اظهارنظرهای روز گذشته که در جلسه غیرعلنی انجام شد، البته نمی‌دانم در فضای علنی هم این انتقادات تکرار و بیان خواهد شد یا خیر، اما این نشان می‌دهد که احتمالا یک اتفاقاتی هم در این حوزه رخ دهد.

وی افزود: به این علت که انتقادات خیلی شدید بود و طیف منتقدان وسیع شده است، من احتمال می‌دهم که یک تغییر رویکردی هم در مجلس رقم بخورد. رئیس فراکسیون مستقلین مجلس گفت: البته این‌ها نافی مسئولیت‌ ما در قبال کارهایی که انجام دادیم نیست اما شاید برخی بخواهند یک نوعی جبران کنند.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید