کد مطلب: 19648

بازخوانی گزارشی از «وطن امروز»:

غربِ زیاده‌خواه

روزنامه وطن امروز در شماره امروز خود به زیاده‌خواهی‌های طرفین غربی برجام پرداخته است.

گروه سیاست سایت خبرسراسری: در صحنه مذاکرات از آغاز تا امروز،عاملی که همواره تکرار شده است زیاده خواهی غرب در مطالباتیست که از پیش تعیین نشده بود و با سوءاستفاده آنها از شرایط مذاکرات مطرح می شد و همین زیاده خواهی ها باعث شد روند گفتگو ها تا به اینجا به طول انجامد.

روزنامه وطن امروز در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«اقتدار مقابل زیاده خواهی» در اینباره نوشته است:

تحولات هسته‌ای ایران همچنان تحت تاثیر قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس و اقدام متقابل ایران در توقف فعالیت دوربین‌های فراپادمانی آژانس قرار دارد و مقامات کشورمان همچنان در حال واکنش به اقدام غیرحرفه‌ای آژانس هستند. به گزارش «وطن‌امروز»، در همین رابطه حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد شنبه‌شب (۲۱ خرداد) درباره برخی تحولات هسته‌ای و مذاکرات متوقف‌شده وین، تلفنی به بحث و تبادل نظر پرداختند. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در این گفت‌وگوی تلفنی بر اهمیت ادامه مذاکرات وین تاکید کرد و دیپلماسی را بهترین مسیر حل اختلافات بین جمهوری اسلامی ایران و برخی دیگر از طرف‌های مذاکرات برجام خواند. دبیرکل سازمان ملل همچنین در این گفت‌وگو قطعنامه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران را صرفا دارای محتوای توصیه‌ای خواند و بر اهمیت تداوم مذاکرات تأکید کرد. امیرعبداللهیان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها، اقدام آمریکا و ۳ کشور اروپایی در ارائه قطعنامه به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را رفتاری شتابزده و سیاسی خواند. وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد: ایران در برابر رفتار مبتنی بر منطق طرف مقابل در چارچوب منطقی، ابتکارات و ایده‌هایش را ارائه داده و به آن عمل کرده است. رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در این گفت‌وگوی تلفنی همچنین با ابراز حمایت از تداوم آتش‌بس در یمن، بر ضرورت رفع کامل محاصره انسانی تاکید کرد و آن را بستر مناسبی برای آغاز گفت‌وگوهای بیشتر گروه‌های یمنی برشمرد. امیرعبداللهیان همچنین در بخش دیگر گفت‌وگوی خود با اشاره به مکالمه روز جمعه خود با فیصل المقداد همتای سوری، تداوم تجاوزات رژیم صهیونیستی به خاک سوریه و حمله نظامی به فرودگاه غیرنظامی دمشق را نقض فاحش اصول منشور ملل متحد خواند و افزود: شرایط منطقه ثابت کرده که آتش‌افروزی رژیم صهیونیستی علیه امنیت و ثبات منطقه به خودش برخواهد گشت. 

گفتنی است رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه پس از توقف تعهدات فراپادمانی کشورمان در پی تصویب قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام، با دستپاچگی و ابراز نگرانی خواستار حضور هر چه سریع‌تر در تهران و رایزنی با مقامات کشورمان شد. مدیرکل آژنس هر بار پس از کاهش تعهدات هسته‌ای خود را به تهران دعوت می‌کند تا روزنه‌ای برای فعالیت‌های آژانس که فراتر از پادمان و در قالب پروتکل الحاقی است باقی بگذارد. تحلیلگران بین‌المللی و حتی طرف روس و چینی بشدت از اقدام آژانس و بانیان قطعنامه علیه ایران- آمریکا و 3 کشور اروپایی در برجام- انتقاد کرده‌ و اظهار داشتند این اقدامات خارج از منطق دیپلماسی می‌تواند اندک امیدها برای احیای برجام را هم از بین ببرد. حضور امیرعبداللهیان در مجلس و جلسه با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از دیگر اقدامات رئیس دستگاه دیپلماسی بود. وزیر امور خارجه پس از حضور در نشست کمیسیون امنیت ملی مجلس در جمع خبرنگاران گفت: طرف مقابل هرگاه زیاده‌خواهی کرده باشد، از ابزارها و اقتدار کشور استفاده کرده‌ایم تا طرف مقابل بداند منافع و آسایش ملت ایران برای ما مهم است. وی افزود: امیدواریم در مجموعه اقداماتی که برای بازگرداندن همه طرف‌ها به توافق هسته‌ای موسوم به برجام انجام می‌شود، اقتدار کشور، مطالبات و انتظارات مردم و نحوه پیگیری آنها حفظ شود. 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید