کد مطلب: 19344

بازخوانی گفت‌وگویی از «مستقل»

بحران ساختمان‌های پرخطر

روزنامه «مستقل» در شماره امروز خود در گفت‌وگویی با ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران، مسئله ساختمان‌های پرخطر در این شهر را بررسی کرده است.

گروه سیاست سایت خبرسراسری: متروپل پس از واقعه ی آبادان به کلمه نمادین برای ساختمان پرخطری تبدیل شد که مانند بمب ساعتی در شهر های مختلف در حال رسیدن به نقطه پایان هستند.حالا متروپل های تهران نیز در 130مورد شناسایی شده اند.

روزنامه مستقل در شماره امروز خود در گفتگویی با ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران، به بررسی ابعاد مختلف این واقعه پرداخته است.

*انبوه‌سازی باعث خطر نیست. انبوه‌سازی‌های بی‌نظارت که اصول فنی و مهندسی در آن رعایت نمی‌شود و خارج از پروانه ساخته شود باعث افزایش این خبرها می‌شود. وگرنه در تهران ساختمان‌هایی با طبقات بالاتر داریم که چون با نظارت دقیق ساخته شده‌اند هیچ خطری آن را تهدید نمی‌کند و حتی بیش از ۵۰ سال عمر دارند. اما برخی مانند پلاسکو یا کاربری‌شان عوض شده که به انبار و کارگاه تبدیل شده بود در حالیکه قرار بود فقط مغازه باشد، اما اینقدر جنس‌های قابل اشتعال در طبقات مختلف دپو شده بود که این فاجعه رخ داد.

*از ۹۶ تا ۱۴۰۰ نیز این وزارتخانه‌ها فرصت داشتند که نظریات کارشناسی را عملی و اجرایی کنند که این کار صورت نگرفت. مثل خیلی از تصمیمات و مصوبات دیگر که در کشور ما به فراموشی سپرده شده است ما از این مصوبات خیلی داریم و متاسفانه باید بگویم که عمدتا به بایگانی سپرده شده‌اند و پس از وقوع حوادث دوباره از نو باید آن را بررسی کنیم.

*علت عدم نوسازی آن‌ها نیز این است که عمدتا در اختیار نهادهای دولتی، عمومی و آموزشی و درمانی هستند و مشکل این است که خیلی از آن‌ها در اختیار مردم نیست. مثلا ساختمان آلومینیوم در اختیار بنیاد است و بنیاد مستضعفین نیز این بنا را سال‌هاست در اختیار کسبه گذاشته است.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید