کد مطلب: 19121

بازخوانی دو گزارش از «کیهان» و «اعتماد»:

فاجعه متروپل

دو روزنامه اعتماد و کیهان در شماره امروز خود به بررسی ابعاد حادثه متروپل آبادان پرداخته‌اند.

گروه سیاست سایت خبرسراسری: ساختمان های آبادان گویا سرنوشتی جز تخریب های غم انگیز ندارند؛از جنگ تا متروپل روایت قصه ای تلخ از ریزش بر سر زنان و کودکان و مردان آبادانیست که هنوز ادامه دارد

روزنامه کیهان در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«ریزش ساختمان تجاری ۱۰طبقه»در‌اینباره نوشت:

فرماندار آبادان با اعلام این خبر‌، افزود:این حادثه حوالی ساعت 12 ظهر روز گذشته اتفاق افتاد و آوار ناشی از آن در خیابان مجاور این مجتمع که محل عبور و تردد شهروندان زیادی بود فروریخت.

وی با بیان اینکه ستاد بحران در استان نیز تشکیل شده است‌،گفت: تیم‌های هلال احمر با سگ‌های زنده یاب فورا به محل اعزام شدند و سایر ارگان‌های امدادی نیز همچون آتش‌نشانی برای دسترسی سریع‌تر به محبوس شدگان احتمالی این حادثه مشغول فعالیت هستند.

این مقام مسئول از مردم خواست از تجمع و حضور در این محل جدا خودداری کنند.

10‌ها نفر در زیر آوار محبوس هستند

مدیر عملیاتی سازمان آتش‌نشانی نیز افزود: احتمال افزایش تعداد مجروحان زیاد است چرا که ۱۰۰ الی ۱۵۰ نفر در ساختمان حضور داشتند.

مدیرعامل هلال‌احمر خوزستان نیز در این رابطه افزود: طبق ارزیابی تیم‌های هلال‌احمر و گزارش‌های رسیده از شاهدان عینی حداقل

۸۰ نفر زیر آوار گرفتارند.

۳۲نفر از آوار ریزش ساختمان متروپل

 نجات یافتند

همچنین رئیس‌سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر گفت: ۳۲ نفر از گرفتارشدگان از آوار ریزش ساختمان متروپل آبادان نجات یافتند و ۲۷ نفر هم به مراکز درمانی شهرستان آبادان منتقل شدند. ولی پورافزود: 17تیم امدادی از شهر‌های آبادان، اهواز، دشت آزادگان، خرمشهر، شادگان و ماهشهر برای انجام عملیات تخلیه و ایمن ‌سازی محل حادثه اعزام شده‌اند. طبق آخرین اعلام  مدیر روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، در گفت‌وگو با ایسنا تا حدود ساعت 21 شب گذشته،  تعداد جانباختگان ریزش ساختمان متروپل آبادان، به 6نفر افزایش یافت.تعداد مصدومان ۳۲ نفر اعلام شد.

روزنامه اعتماد نیز‌ در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«زیر آوار»در‌اینباره نوشت:

دیروز ظهر دل و دیوار کارگران و اهالی منطقه امیری که ساختمان متروپل در آن واقع شده بود با هم ریخت. حادثه‌ای که دلیلش نداشتن استحکام موردنظر برای ساختمان بوده است.  ساعت 12 و 30 دقیقه ظهر دوم خرداد ماه سال جاری ساختمان تجاری اداری 10 طبقه متروپل که در حال ساخت و ساز بود، ناگهان فرو ریخت. فرو ریختن این ساختمان قبلا توسط کارشناسان نظام مهندسی آبادانی پیش‌بینی شده بود. به گفته برخی از این کارشناسان، این ساختمان حتی به افتتاح هم نخواهد رسید، چون سازه‌های این ساختمان سست است و با اضافه کردن هر هجم اضافه‌ای به این ساختمان حداقل دو طبقه از آن خواهد ریخت، اما نه تنها فقط دو طبقه از این ساختمان بر سر کارگران و اهالی خیابان فرو ریخت بلکه کل ساختمان آوار شد. در پی رخ دادن این حادثه که 6 نفر جان خودشان را از دست دادند و گفته می‌شود 80 نفر نیز در زیر آوار گرفتار شده‌اند، فرماندار آبادان اعلام کرد که علت حادثه در دست بررسی است. این در حالی است که کارشناسان این حادثه را پیش‌بینی کرده بودند. شهردار آبادان دیروز ظهر به ذهنش هم خطور نمی‌کرد که وقتی برای بررسی این حادثه بر صحنه حضور پیدا کند، مورد ضرب و شتم اهالی آبادان قرار بگیرد. پیمانکار و مالک ساختمان نیز به دستور دادستان ویژه آبادان بازداشت شدند. حین این حادثه سرهنگ حسین زلقی فرمانده انتظامی شهرستان آبادان نیز از مردم خواست از ورود به محدوده خیابان امیری و معابر منتهی به آن خودداری کرده و به هیچ عنوان در محل حادثه حاضر نشوند. محمد مخبر معاون اول رییس‌جمهور پس از انتشار این خبر بر لزوم رسیدگی فوری به حادثه ریزش ساختمان 10 طبقه در مرکز شهر آبادان و خارج کردن سریع مصدومان از زیر آوار تاکید کرد و بلافاصله پس از اطلاع از وقوع ریزش ساختمان متروپل در شهر آبادان، در تماس‌های تلفنی جداگانه با استاندار خوزستان و فرماندار آبادان، دستورات لازم برای بسیج امکانات جهت کمک به مصدومان و مجروحان این حادثه را صادر کرد و خواستار بررسی دقیق علل وقوع این اتفاق شد. علیرضا زاکانی مدیریت شهری تهران در واکنش به این خبر در حساب شخصی خود در توییتر در مورد حادثه ریزش ساختمان 10 طبقه متروپل نوشت: «اخبار حادثه ساختمان متروپل شهر ‎آبادان سبب نگرانی افکار عمومی و به خصوص مردم خوزستان شده است. تیم زبده و حرفه‌ای امداد و نجات آتش‌نشانی شهرداری تهران با همراهی اعضای محترم شورا آماده کمک و اعزام به آبادان است.»

مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور نیز درخصوص این حادثه عنوان کرد که یک ساختمان ۱۰ طبقه تجاری اداری در آبادان در معرض ریزش قرار گرفته بود که مدتی بعد بخشی از آن دچار ریزش شد. در پی اعلام این حادثه به اورژانس، بلافاصله پنج دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به محل حادثه اعزام شد. همچنین تیم‌هایی از اورژانس اهواز به محل اعزام شدند. علت ریزش این ساختمان در حال بررسی است.

همچنین مهدی ولی‌پور رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره این حادثه اعلام کرد که ریزش ساختمان تجاری ۱۰ طبقه متروپل در شهرستان آبادان در منطقه ته لنجی امیری بوده است. بلافاصله چهار تیم امدادی از شهرستان‌های خرمشهر، ماهشهر و شادگان همراه با دو تیم سگ‌های زنده‌یاب و خودروهای ست نجات به محل حادثه اعزام و عملیات تخلیه و ایمن‌سازی صحنه را آغاز کردند. تیم واکنش سریع استان و همچنین بیش از ۵۰ نیروی امدادی از شهرهای همجوار برای اعزام به محل حادثه آماده‌باش بودند. علاوه بر آن یک بالگرد، هفت خودروی نجات و پنج تیم تخصصی جست‌وجو و نجات و سگ‌های زنده‌یاب برای امدادرسانی به محل اعزام شدند. براساس اعلام امدادگران حاضر در محل، احتمال محبوس شدن افرادی زیر آوار وجود دارد.

سید‌محبوبه پورشرف هاشمی ۲۵ ساله و عبدالرسول محجوب‌فر ۴۲ ساله در بیمارستان 17 شهریور تحت مراقبت و درمان هستند. نگار درآباد ۲۸ساله، سیدمرتضی طهوری ۵۷ ساله، منصور توسلی ۶۱ ساله، نوید مزرعاوی ۲۶ ساله، عبداله باوی‌پور، حسین عسکراوی ۲۱ ساله، علیرضا اسدی سامانی ۵۳ ساله، محمدعلی کرمزاده ۳۶ ساله و علی بحرامیان ۲۴ ساله ترخیص شد، میثم عرفی ۳۱ ساله، حدیث هاشم مطور، دانیال دریس ۲۱ ساله ترخیص شدند، حسین رسولی ۴۴ ساله، فاطمه آل‌ناصر ۳۱ ساله کامران سامانی‌نژاد ۵۶ ساله با رضایت شخصی مرخص شد، عباس بچاری ۳۴ ساله و مجید توسلی ۴۲ ساله در بیمارستان امام خمینی بستری هستند. طارق قیم ۳۵ ساله، معصومه کوشیکی ۵۶ ساله، عبداله بحرانی‌پور ۲۴ ساله، مسیح صادقی ۷ ساله، حمید صادقی و علیرضا فرحانیان ۳۲ ساله در بیمارستان شهید بهشتی بستری هستند.

تا لحظه چاپ خبر، گزارشی از شمار دقیق یا سرنوشت زیر آوار ماندگان به روزنامه نرسیده است.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید