کد مطلب: 18720

بازتاب سخنان رئیسی در«وطن امروز»، «جوان» و «آرمان ملی»

یارانه 300 تا 400 هزار تومانی

روزنامه‌های امروز سخنان شب گذشته سید ابراهیم رئیسی را پوشش داده‌اند و برای آنها میزان یارانه نقدی دولت بیش از نکات دیگر رئیس‌جمهور اهمیت داشته است.

 

گروه سیاست سایت خبرسراسری: پس از گرانی های بی سابقه ای که موجب نگرانی میان اقشار متوسط و فرودست شد توقع می رفت که دولت ضمن اقناع عمومی نسبت به آزادسازی قیمت ها نوعی آرامش را در میان جامعه حکم فرما کند و ابراهیم رئیسی شاید به همین منظور شب گذشته به گفتگو تلویزیونی آمد.

روزنامه وطن امروز در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«یارانه جدید: ۳۰۰ تا 4۰۰ هزار تومان» در اینباره نوشت:

رئیس‌جمهور گفت: به سه دهک پایین درآمدی ۴۰۰ هزار تومان و دیگر دهک‌ها 300 هزار تومان یارانه پرداخت می‌شود. این کمک معیشتی برای یک یا دو ماه است تا زیرساخت‌ها برای کالابرگ الکترونیکی فراهم شود. 

به گزارش «وطن‌امروز»، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی شب گذشته در برنامه‌ زنده تلویزیونی در سخنانی با مردم با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در مقابله با کرونا گفت: در مقطعی که دولت سیزدهم بر سر کار آمد، روزانه ۷۰۰ نفر قربانی کرونا و خانواده‌های‌شان داغدار می‌شدند اما امروز این رقم به 7 قربانی در روز کاهش یافته است.

وی با قدردانی از تلاش‌های کادر درمان و مشارکت مردم در مقابله با کرونا، بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس را از دستاوردهای این مجاهدت‌ها و همکاری‌ها دانست و افزود: همکاری دانش‌آموزان و خانواده‌ها، کادر آموزشی مدارس و استادان دانشگاه‌ها همکاری خوبی بود و سفرهای نوروزی و کسب و کار مردم هم فعال شد که همه از برکات خداوند است. 

 روزنامه جوان نیز در شماره امروز خود در گزارشی با تیتر مشابه وطن امروز در اینباره نوشت:

رئیس‌جمهور با تشریح جزئیات این اقدام گفت: «فعلاً یارانه‌ای با عنوان «کمک معیشتی» به این شکل که یارانه دو ماه را برای سه‌دهک اول نفری ۴۰۰ هزارتومان و برای دهک‌های چهارم تا نهم نفری ۳۰۰ هزار تومان واریز می‌کنیم که به عنوان اعتبار در کارت آنان خواهد بود و یک‌ماه آن قابل برداشت است. در واقع برای یک خانواده پنج‌نفره دهک‌های اول هر ماه ۲ میلیون و فعلاً ۴ میلیون برای دو ماه واریز می‌کنیم؛ و در یک دوره دو‌ماهه که کالابرگ الکترونیک و زیرساخت‌های لازم ایجاد شود، این روش کامل خواهد شد و البته قابل اصلاح و بازبینی است و در آینده نیز در این‌باره با مردم سخن خواهم گفت و این غیر از یارانه نان است که پس از شکل‌گیری زیرساخت‌ها و کامل شدن طرح به این یارانه کمک معیشتی اضافه خواهد شد.

روزنامه آرمان ملی نیز در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«٤٠٠هزار تومان؛سه دهک نخست ٣٠٠هزار تومان؛ دهک های بعد» در اینباره نوشت:

درباره زمان اجرای طرح اختلاف ‌نظراتی وجود دارد اما ما فکر کردیم بهتر است که به نص قانون عمل شود و قانون مجلس هم در این زمینه کاملاً روشن است که در بودجه 1401 برای دولت ارز ترجیحی قرار داده نشده اما ارز باید به صورت نیمایی یا ارز آزاد باشد و جبران آن‌هم پیش‌بینی شده است و در صورت اختصاص ارز آزاد، طبیعتاً این امر بر بازار تأثیر می‌گذارد. ما وعده کردیم که مردم را در جریان همه امور قرار دهیم که دولت قرار است با توجه به شرایط منطقه‌ای و جهانی چه اقدامی انجام دهد و اقدام ما باید کاملاً فعال باشد و حالت واکنشی و انفعالی نداشته باشد. دولت برای این کار برنامه دارد و به نحوی از جایگاه تخصصی برخوردار است و اقتصاددان‌ها و کارشناس‌ها در باره این مساله نظر دارند و دولت هم از این موضوع غافل نبود و من با صاحبنظران و بازار و فعالان صنفی نشست داشتم و همواره خود را به نظر صاحبنظران و نمایندگان مجلس که دلسوزانه در کمیسیون‌های مختلف بحث و آن را مصوب کردند احترام می‌گذارم و ادامه داد ما باید هم قانون را اجرا کنیم و هم به مردم و به ویژه نیازمندان و قشر ضعیف جامعه هرگز فشاری وارد نشود وبرای این افراد از لحاظ معیشتی مشکلی ایجاد نکند و جان مردم و نان مردم هر دو دغدغه بسیار مهمی برای دولت است.

از این به بعد پول مستقیم به دست مردم می‌رسد و می‌توانند خود برای آن تصمیم بگیرند. ما مصرف سرانه مردم را لحاظ کرده‌ایم و سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد کرد برای همه دهک‌هایی که امروز اول تا دهم شناخته می‌شود سه دهک نخست هر نفر 400 هزار تومان اختصاص یابد دهک‌های چهارم به بعد هم هر نفر 300 هزار تومان دریافت می‌کنند تاکید کرد: همه مردم بدون استثنا از نان و دارو برخوردار هستند اینکه در جامعه مطرح شده درباره قیمت نان دارو و بنزین به هیچ وجه قیمت نان دارو و بنزین افزایش نمی‌یابد. نان سنتی به دست همه مردم خواهد رسید دارو از طریق بیمه‌ها با همین قیمت امروز داده می‌شود و این یارانه به بیمه‌ها پرداخت می‌شود و در بنزین هم افزایش قیمت نخواهیم داشت. این کمک حمایتی معیشتی دو ماه یا سه ماه پرداخت می‌شود تا کالابرگ الکترونیکی آماده شود.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید