کد مطلب: 18623

بازخوانی گزارش‌هایی از «اعتماد» و «وطن امروز»

بحران به نان هم رسید!

دو روزنامه «اعتماد» و «وطن امروز» در گزارش‌هایی به موضوع گران‌شدن قیمت نان پرداخته‌اند.

گروه سیاست سایت خبرسراسری: گران شدن یکباره قیمت نان جامعه را با نوعی شوک مواجه کرد اما گویا این نوع شوک ها در دوره رئیسی عادی شده است.

روزنامه اعتماد در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«غم نان و تصمیمات سخت»در اینباره نوشته است:

بحث تورم و کمبود ارز سرانجام برای دولت مشکل‌ساز شد و دولت را مجبور به اتخاذ تصمیماتی کرد که انتقادات بسیاری را از طیف‌های حامی و منتقد دولت برانگیخت. در روزهای گذشته، بعد از افزایش قیمت ماکارونی، تعداد زیادی از فعالان شناخته شده اصولگرا در فضای مجازی، شروع به نقد دولت کردند. این انتقادات، نه فقط متوجه عملکرد یک نهاد یا یک وزارتخانه، بلکه متوجه شخص رییس‌جمهور نیز بود. پس از گرانی ماکارونی، افزایش قیمت آرد نیز فضای انتقادات را گسترده‌تر کرد. آزادسازی قیمت آرد موجب شد که گمانه‌زنی درباره افزایش قیمت انواع نان، موجی از نگرانی را در افکار عمومی ایجاد کند. هر چند سخنگوی دولت اعلام کرده که قیمت نان تا پایان سال جاری افزایش نخواهد یافت اما طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه انتقاداتی را در پی داشت که از زبان برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی بیان شد. 

روح‌الله ایزدخواه نماینده مجلس در واکنش به اظهارات جواد ساداتی‌نژاد وزیر کشاورزی که از ارایه یارانه به مردم به خاطر گران کردن آرد خبر داده نوشت: «گران کن و یارانه بده، نسخه وارداتی مدیریت اقتصادی.» او می‌گوید: حذف ارز ترجیحی کار خودش را می‌کند. به آقایان گفتم این کار تورم دارد؛ گفتند فقط ۷درصد. گفتیم تورم از یارانه جلو خواهد زد. گفتند ارز ترجیحی به هدف اصابت نکرده. گفتیم از اصلاح ساختار تولید شروع کنید نه گران کردن. گفتند ارز نداریم. حالا معلوم شد اولا ارز ترجیحی با تمام مشکلاتش به هدف اصابت کرده بود، والا نباید شاهد این گرانی‌های فاحش می‌بودیم. ثانیا مشکل کمبود ارز از راه دیگری قابل حل بود. ثالثا معلوم شد که نسخه‌نویسان دولت چقدر پیش‌بینی‌های‌شان از گرانی، واقعی بوده است. جلیل رحیمی جهان‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در توییتی هشدارآمیز خطاب به دولت نوشت: آزاد نمودن قیمت آرد و محاسبه آن با نرخ جهانی به دلار؛ اشتباه فاحش مدیران اجرایی دولت است. اگر قرار است هزینه مردم به قیمت جهانی باشد درآمدشان هم باید در سطح جهانی و با دلار باشد نه ریال بی‌ارزش. صبر مردم را آزمایش نکنیم. آستانه تحمل مردم سال‌هاست به پایین‌ترین حد ممکن رسیده است. احمد نادری دیگر نماینده اصولگرای حامی دولت نیز در توییتی نوشت: افزایش عجیب قیمت قوت غالب مردم، محرومان و مستضعفان را درگیر بازی بقا خواهد کرد.

با جدی شدن احتمال افزایش قیمت نان صنعتی، موج انتقادات، توسط نیروهای مشهور غیرموثر اصولگرا نیز ادامه یافت. حامد سالک خطیب محبوب اعضای جبهه پایداری که امسال برای بازگشت او به برنامه‌های سحری صدا و سیما، پویش‌هایی از طرف اصولگرایان راه‌اندازی شده بود، در صفحه توییتر خود نوشت: «‌اگر دارید جراحی اقتصادی می‌کنید و اصلاح ساختار (البته امیدوارم)، قبلش باید با مردم صحبت کنید و پیامدها را توضیح دهید و اقدامات جبرانی را تبیین کنید که اگر موفق بودید دلگرم شوند و اگر موفق نبودید، بدانند چه چیزی را مطالبه کنند. مردم نوکر مبین می‌خواهند، مردم دارند از گرانی له می‌شوند.» 

به جز حامد کاشانی، میثم مطیعی هم چهره‌ای بود که غیبت او در مراسم عید فطر امسال، مورد توجه اصولگرایان قرار گرفته بود. او هم در انتقاد به عدم دعوت به این مراسم در صفحه شخصی خود نوشت: «با صف اول نشینان حرف‌هایی داشتیم/ مثل آه روزه‌داران، داغ‌تر، تب‌دار‌تر.../ قرص نانی بر سر این سفره بود و ناگهان/ شد هلالی، رویتش از ماه نو دشوارتر!» میثم مطیعی، مداح و از فارغ‌التحصیلان دانشگاه امام صادق است و بارها در حضور بزرگان نظام، شعرهای سیاسی انتقادی علیه دولت حسن روحانی خوانده است.

روزنامه وطن امروز هم در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«اول یارانه»در اینباره نوشته است:

اواسط هفته گذشته همزمان با تعطیلات عید فطر قیمت آرد صنعتی برای محصولاتی مانند نان فانتزی و ماکارونی افزایش یافت که واکنش‌هایی را در بین مردم و مسؤولان در پی داشت. به نظر می‌رسد شایسته بود دولت پیش از هر گونه اقدامی درباره اصلاح ارز ترجیحی با مردم سخن گفته و یارانه‌ای نقدی نیز برای جبران آن پرداخت می‌شد.

به گزارش «وطن امروز»، همه چیز از شب 20 فروردین‌ 97 شروع شد؛ روایت‌های مختلفی از جلسه تعیین نرخ 4 هزار و 200 تومان برای ارز وجود دارد؛ روایت‌هایی که نقطه مشترک همه آنها اصرار رئیس‌جمهور وقت بر تصویب این نرخ است؛ شبی که اکثر مردان اقتصادی دولت دوازدهم با تعیین نرخ 4 هزار و 200 تومان برای هر دلار و همچنین ثابت ماندن آن مخالف بودند اما حسن روحانی تاکید داشت قیمت باید دستوری و غیرشناور تعیین شود. از گفته‌های مسؤولان وقت می‌توان این برداشت را داشت که هیچ مبنای علمی و اقتصادی‌ای پشت تعیین این قیمت وجود نداشت و همواره طی سال‌های جاری سعی کرده‌اند نام خود را از لیست موافقان ارز ترجیحی در آن جلسه خارج کنند.  چند ماهی است آن لحظات تاریخی که اسحاق جهانگیری رو‌به‌روی دوربین صداوسیما قرار گرفت و گفت «از فردا هر گونه قیمتی برای دلار غیر از 4 هزار و 200 تومان مصداق قاچاق است» ۵ ساله شده است؛ یادگاری‌ای که امروز دولت سیزدهم را در یک شرایط سخت قرار داده است. 

برآوردها حاکی از آن است که از ابتدای سال 97 تاکنون دولت‌های دوازدهم و سیزدهم روی هم رفته بیش از 60 میلیارد دلار برای تامین ارز ترجیحی جهت کنترل قیمت‌های اقلام مصرفی هزینه کرده‌اند اما در این مدت نه‌تنها کالاهای هدف ارز ترجیحی در برابر تورم و افزایش قیمت ارز مقاومتی نداشته‌اند، بلکه در برخی اقلام شاهد پیشی گرفتن تورم این کالاها از تورم عمومی کشور بوده‌ایم. شاهد این مدعا را می‌توان در مستندات مستدل مرکز آمار پیدا کرد. بر اساس گزارش مرکز آمار، تورم نقطه به نقطه آذر سال جاری نسبت به فروردین‌ سال 97 (شروع سیاست تخصیص ارز ترجیحی) 233 درصد بوده است اما کالاهای هدف ارز ترجیحی مانند تخم‌مرغ، مرغ ماشینی و گوشت گاو و گوساله تورم به ‌مراتب بیشتری داشته‌اند. (نمودار یک) البته نباید فراموش کنیم هدف اول دلار 4 هزار و 200 تومانی پیش از هر چیز کنترل قیمت ارز در بازار آزاد بود که نوای شکستش در همان ماه‌های ابتدایی اجرای این سیاست به صدا درآمد. آنچه امروز با قاطعیت می‌توان درباره آن سخن گفت، ناکامی و شکست مطلق ارز چند‌نرخی و دلار 4هزار و 200 تومانی است. 

طی روزهای اخیر برخی واحدهای نانوایی در پی اصلاح قیمت آرد صنف و صنعت اقدام به گرانفروشی می‌کنند که رئیس اتحادیه صنف نانوایان سنگکی این اقدام را گرانفروشی اعلام کرده است. طبق قیمت‌های مصوب، هر عدد نان سنگک معمولی باید با قیمت ۲ تا ۳ هزار تومان به دست مردم برسد ولی واحدهای نانوایی برای تأمین هزینه‌های خود با اضافه کردن برخی مخلفات همچون کنجد، سیاه‌دانه، کره و سیر و شوید و سایر سبزیجات هر عدد نان را تحت عنوان نان سفارشی با قیمت‌های ۵ تا ۷ هزار تومان نیز می‌فروختند اما طی روزهای اخیر با تغییر قیمت آرد صنف و صنعت برخی واحدهای نانوایی به طور خودسرانه اقدام به افزایش قیمت نان سنگک کرده‌اند. نان یکی از محصولات و غلات اساسی در سبد غذایی مردم جهان بویژه ایرانی‌هاست که همیشه با پرداخت یارانه مورد حمایت دولت‌ها بوده تا با قیمت مناسب به دست مردم برسد. در این بین واحدهای نانوایی همچنان آرد را با قیمت‌های دولتی خریداری می‌کنند و طبق گفته مسؤولان بلندپایه کشوری همچون وزیر جهاد کشاورزی و سخنگوی اقتصادی دولت، قیمت نان برای مصرف‌کنندگان گران نمی‌شود. 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید