کد مطلب: 18250

بازخوانی گزارش‌هایی از «کیهان» و «وطن امروز» و «جوان»

ارزهای آزادشده جای بدهی‌های روحانی می‌رود؟

روزنامه‌های «کیهان» و «وطن امروز» و «جوان» در شماره امروز خود به این مسئله پرداخته‌اند که بدهی‌های دوران روحانی چه‌قدر دولت رئیسی را درگیر کرده است.

گروه سیاست سایت خبرسراسری: دولت روحانی کماکان از سوی دولت رئیسی مسبب وضع موجود به حساب می آید بخصوص در حوزه اقتصادی که دولت اعلام کرده است منابع آزاد شده ارزی خرج بدهی های دولت روحانی می شود.

روزنامه کیهان در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«منابع ارزی آزاد‌شده هنوز هم خرج بدهی دولت روحانی می‌شود» در اینباره نوشت:

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت دیروز سه شنبه ۳۰ فروردین در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه طرح‌هایی در دست بررسی در دفتر دولت است، اظهار کرد: از جمله این طرح‌ها طرح حمایت از کارآفرینان و تولیدکنندگان است که شامل بخشودگی مالیاتی نیز هست.

وی یادآور شد: پابه پای طرح‌های تقویت دانش آفرینی از سوی بخش‌های مختلف این مسئله در دولت هم در دست بررسی است.

بهادری جهرمی تاکید کرد: طرح وزارت بهداشت هم پس از وزارت جهاد کشاورزی در حوزه دانش بنیان در کمیسیون تخصصی دولت با قید فوریت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به برگزاری جلسه اخیر میان دولت و مجلس اظهار کرد: دولت و مجلس در چارچوب وظایف خود تعاملات سازنده دارند. دو روز پیش جلسه صمیمی دولت با مجلس بود. وزرای دولت بدون انقطاع در حال تعامل با نمایندگان هستند. نگاه مشترک یافتن راهکار برای حل مشکلات مردم از جمله در زمینه گرانی است. امید می‌رود در همین رفت و آمدها گام‌های مثبتی در راستای حل مشکلات مردم به ویژه گرانی برداشت.وی در پاسخ به پرسشی درباره بحران کم‌آبی و برنامه دولت برای بهبود این وضعیت در کشور تاکید کرد: حل بحران کم آبی اولویت دولت است. مدیریت بحران کم آبی‌نیازمند تعامل مردم و دستگاه‌ها برای مدیریت مصرف است. ۹ جلسه به ریاست معاون اول در این زمینه برگزار شده‌ و ۴ جلسه ویژه زاینده‌رود برگزار شده است.

روزنامه وطن امروز هم در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«بدهی‌های دولت قبل را صاف می‌کنیم»در اینباره نوشت:

حل مشکلات در گرو عدم حضور بانیان وضع موجود است.سخنگوی دولت در رابطه با برنامه دولت برای جابه‌جایی مدیران قبلی خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور بارها درباره تعیین‌تکلیف بانیان وضع موجود صحبت کرده‌اند. حل مشکلات مردم در گرو عدم حضور همین بانیان وضع موجود است. روز گذشته تعیین شد جلسه‌ای برگزار شود تا مسؤولانی که تعیین‌تکلیف نشده‌اند، وضعیت‌شان مشخص شود. بهادری جهرمی در رابطه با اقدامات دولت پیرامون پروژه میانکاله و بر زمین ماندن فرمان رئیس‌جمهور گفت: فرمان رئیس‌جمهور بر زمین نمانده و پس از صدور مورد توجه قرار گرفت. پروژه بلافاصله پس از فرمان رئیس‌جمهور متوقف شده است و کسی حق انجام پروژه بدون اخذ مجوز قانونی را نخواهد داشت.

روزنامه جوان نیز در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان «دولت با منابع آزادشده بدهی‌های روحانی را می‌پردازد» در این‌باره نوشت:

بهادری‌جهرمی در پاسخ به سؤالی مبنی بر برنامه‌های دولت برای رشد اقتصادی، بالا بردن ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم در سال جدید اظهار داشت: تفصیل برنامه‌های دولت در سند تحول به صورت رسمی اعلام شده و برای اولین بار دولت تمامی برنامه‌های تحولی خود را به صورت مکتوب و رسمی اعلام و عمومی منتشر کرده است. وی افزود: در لایحه بودجه هم طبیعتاً به بالا بردن ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم اشاره شده است و برنامه‌هایی برای تحقق این موارد موجود است. سه عامل کاهش ارزش پول ملی وجود دارد که اصلی‌ترین دلایل کاهش ارزش پول ملی از این سه منشأ حاصل می‌شد و به طور خاص کسری بودجه دولت، بی‌انضباطی بانک‌ها و ناترازی ارزی بود که هر سه به طور خاص در سه جهت مختلف مورد توجه دولت قرار گرفته است.

بهادری‌جهرمی ضمن تأکید بر اینکه کسری بودجه در دولت سیزدهم به حداقل رسیده است، گفت: نظم‌دهی و انضباط بانک‌ها نیز با همت بانک مرکزی در دستور کار است. همچنین در هفته جاری بانک مرکزی مقررات جدیدی را برای شیوه استقراض بانک‌ها صادر کرده است که این به انضباط بانک‌ها منجر خواهد شد، البته طرح‌های اصلاح نظام بانکی در حوزه‌های مختلف در دستور کار دولت است.

سخنگوی دولت تأکید کرد: ناترازی ارزی نیز با توسعه و رونق تجارت خارجی در حال جبران است. موفقیت‌های خوبی داشتیم و این رویه به عنوان برنامه مهم دولت تداوم دارد و این سه عامل در دولت کنترل شده است و کنترل خواهد شد.

سخنگوی دولت درباره تعامل دولت و مجلس گفت: دولت و مجلس تعامل بسیار سازنده‌ای باهم دارند که نمود آن جلسه چند روز پیش دولت و مجلس بود و همچنین وزرا بدون وقفه در مجلس حاضر می‌شوند و پاسخگوی نمایندگان مجلس هستند و امیدواریم این تعامل به گام‌های بسیار خوبی منجر شود.

بهادری‌جهرمی با اشاره به کم‌آبی در کشور افزود: این بحران فقط مخصوص ایران نیست بلکه دنیا با آن مواجه است، اما حل مشکلات آب جزو اولویت‌های دولت و در سند تحول دولت هم به آن به طور ویژه اشاره شده است تا بتواند مدیریت درستی در مسئله آب شکل بگیرد.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید