کد مطلب: 18205

بازخوانی گزارشی از «جوان»

نرخ تند درمان

موضوع افزایش قیمت دارو این روزها جامعه را به شدت نگران کرده است. روزنامه جوان درباره این موضوع در شماره امروز خود گزارشی منتشر کرده است.

گروه سیاست سایت خبرسراسری: افزایش نرخ درمان و دارو از آغاز سال1401 بحث های زیادی به راه انداخته است از سویی دولت مدعی حمایت از مستضعفین و ایجاد رفاه عمومیست از سوی دیگر با حذف ارز4200 چنان گرانی را به جامعه تحمیل کرده است که مشخص نیست تا پایان سال چه نتایج بغرنجی برای دولت و جامعه داشته باشد.

روزنامه جوان در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«جدول غیرانسانی تعرفه های پزشکی» در اینباره نوشته است:

ضرب‌المثل «به مرگ بگیر تا به تب راضی شوند» حکایت این روز‌های سازمان نظام پزشکی است! خروجی دوازدهمین جلسه شورای عالی نظام پزشکی و محاسبه بهای تمام‌شده خدمات پزشکان در سال ۱۴۰۱ حکایت همین ضرب‌المثل است. اواخر دی ماه سال گذشته هم صفحه اینستاگرام سازمان نظام پزشکی با انتشار جدولی مشابه همین جدول تلاش کرد تا رأی خودش را درباره رشد ۶۰ درصدی تعرفه‌های درمان به کرسی بنشاند. حالا هم با زمزمه‌های رشد ۵/۲۸ درصدی مزد درمان برای سال ۱۴۰۱ شورای عالی نظام پزشکی در جلسه‌ای همان جدول نجومی را با امضای چهار تن از اعضای شورای عالی خود منتشر کرده‌است؛ جدولی که اگر طبق آن عمل شود، برای یک سرماخوردگی ساده باید ۱۸۵ هزار تومان برای ویزیت پزشک عمومی پرداخت کرد. در بخش هتلینگ یا همان بستری در بیمارستان هم، بابت هر شب اقامت در اتاق خصوصی ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان و چیزی حدود دو تا سه برابر قیمت یک شب اقامت در هتلی پنج ستاره باید هزینه کرد! قیمت‌های پیشنهادی سازمان نظام پزشکی برای تعرفه‌های سال جاری در حالی است که طبق آمار‌ها سالانه ۶۰۰ هزار نفر بر اثر هزینه‌های کمرشکن سلامت زیر خط فقر می‌روند و نبود منابع و عملکرد ضعیف بیمه‌ها موجب‌شده بر خلاف تأکید قوانین سوم، چهارم، پنجم و ششم توسعه و اسناد بالادستی نظام در بخش سلامت، پرداخت از جیب بیماران به جای کاهش به زیر ۳۰ درصد به بیش از ۶۰ درصد رسیده‌است و بار اصلی افزایش تعرفه‌ها بر دوش بیماران می‌افتد. تعرفه‌های پیشنهادی نظام پزشکی هر چند از سوی رئیس سازمان بیمه سلامت تکذیب شد، اما حتی همان افزایش ۵/۲۸ مصوب شورای عالی بیمه برای تعرفه‌ها هم برای قاطبه مردم که از اقشار متوسط و ضعیف جامعه هستند، چالش‌برانگیز خواهد بود.

تعیین میزان رشد تعرفه‌ها و مزد درمان چالش همه ساله نظام سلامت است و چانه‌زنی و مناقشات زیادی بین نظام پزشکی و بیمه‌ها بر سر تعرفه‌ها وجود دارد. حتی سال ۹۳ و با اجرای طرح تحول سلامت و رشد ۱۲۰ تا ۳۰۰ درصدی مزد درمان با اجرای این طرح ماجرای چانه‌زنی سر تعیین تعرفه‌ها ادامه داشت. تعرفه‌های امسال هم اگر چه هنوز نهایی و اعلام نشده، اما از اواخر سال گذشته چالش‌زا شده‌است. دی ماه سال گذشته بود که سازمان نظام پزشکی ضمن طرح پیشنهاد رشد ۶۰ درصدی تعرفه‌ها، جدول بهای تمام‌شده را منتشر و همه را شوکه کرد. در این جدول ویزیت پزشک متخصص ۳۰۰ هزار تومان تعیین شده‌بود. حالا یک‌بار دیگر با پیشنهاد شورای عالی بیمه برای رشد ۵/۲۸ درصدی تعرفه‌ها، شورای عالی نظام پزشکی هم در جلسه‌ای همان نرخ‌های پیشنهادی قبل از عید را این بار با امضای اعضای شورای عالی منتشر کرده تا به گفته خودشان دولت در تعیین تعرفه‌های ۱۴۰۱ به آن توجه کند و از سوی دیگر برای کاهش پرداخت ازجیب مردم ما‌به‌التفاوت تعرفه مصوب با این قیمت را پرداخت کند. قیمت‌های پیشنهادی سازمان نظام پزشکی آنقدر بالاست که واکنش‌های متعددی را در پی داشته‌است

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید