کد مطلب: 18146

بازخوانی سه گزارش از «اعتماد»، «همدلی» و «ابتکار»

​ماجرای میانکاله به کجا رسید؟

سه روزنامه «اعتماد»، «همدلی» و «ابتکار» در شماره امروز خود به موضوع میانکاله پرداخته‌اند.

گروه سیاست سایت خبرسراسری: محیط زیست در ایران متاسفانه در سال های اخیر به واسطه کسب سود بیشتر سرمایه داران در راستای احداث واحد های صنعتی و صنایع نفتی و پتروشیمی مورد تخریب وسیع واقع شده است و در آخرین مورد که با اعتراض وسیعی نیز مواجه شد تالاب میانکاله مورد سوءاستفاده سرمایه دارانی قرار گرفت که حتی در مقابل حکم قانون نیز ایستادند و شبانه مشغول به کار شدند.

روزنامه اعتماد در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«مقاومت در برابر دستور دولت» در اینباره نوشت:

روز جمعه امام جمعه بهشهر در سخنانی تند در خطبه نماز جمعه این شهر، مخالفان پروژه پتروشیمی میانکاله را «شب‌پره» خطاب کرد و گفت: «مخالفین به صورت مخفیانه مانند شب‌پره در فضاهای مجازی باب مخالفت گذاشتند. مخالفان پتروشیمی میانکاله خائن و مخالف رهبری هستند. همه کشور به این پروژه امید بستند. اینها با حرف ولی امر مسلمین امام خامنه‌ای مخالفند.» حجت‌الاسلام جباری در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه بهشهر با شب‌پره خواندن چند‌باره مخالفان طرح پتروشیمی میانکاله، تهدید کرد که مردم بهشهر آنها را تعقیب‌ می‌کنند. حجت‌الاسلام جباری با اشاره به لزوم اجرای پتروشیمی میانکاله ادامه داد: کور خوانده‌اید ما پای این مجتمع پتروشیمی ایستاده‌ایم و از هیچ چیزی نمی‌هراسیم ولو تظاهرات کنیم و به تهران برویم پتروشیمی حق مسلم ماست. این سخنان در حالی مطرح می‌شود که دستور توقف اجرای پتروشیمی میانکاله، پس از اعتراضات گسترده مردمی و سازمان محیط زیست کشور، به دستور رییس‌جمهوری تا صدور مجوز زیست محیطی باید متوقف شود. پس از این دستور دادستانی کل ایران دستور داد که «تا مشخص شدن نتیجه نهایی بررسی‌ها از ادامه فعالیت طرح جلوگیری شود» در دستور دادستانی تاکید شده که هیات وزیران مصوبه‌ای مبنی بر «ممنوعیت استقرار صنایع شیمیایی در صورت دارا بودن فاضلاب صنعتی در فرآیند تولید» دارد و دادستان مازندران موظف شده است که گزارشی از نحوه واگذاری زمین و مجوزهای زیست‌محیطی تهیه کند. 

پس از صدور دستور توقف پتروشیمی میانکاله، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس در جلسه علنی مجلس به صورت ضمنی به انتقاد از توقف این پروژه پرداخته و گفت: «در ۲۰ روز گذشته در یک سرمایه‌گذاری که در مسیر اداری حل شده و تا بالاترین سطوح رفته و در دولت مجوز گرفته و زمین به او واگذار شده و چند ۱۰میلیارد سرمایه‌گذاری کرده، بعد یکی پیدا می‌شود و می‌گوید که فلان موضوع دوباره بررسی شود و کار متوقف می‌شود.» او افزود: این چه معنی دارد؟ کدام سرمایه‌گذار در چنین شرایطی می‌آید همه مراحل را طی می‌کند و بعد بگوییم کار متوقف شود؟ اگر مشکلی بوده چرا زمین پروژه را به نام او کرده‌اید؟ چرا سند به او دادید؟ قالیباف گفت: جریان‌هایی بحث را به صورت سیاسی دنبال می‌کنند».

روزنامه ابتکار نیز در یادداشتی با عنوان«قلدری زیر چتر قانون» نوشت:

توقف یا ادامه ساخت و ساز پتروشیمی میانکاله به موضوعی برای مناقشه میان برخی مسئولان و انتقادات مردم تبدیل شده است. کشمکشی که همچنان هم ادامه دارد.

استاندار استاندار مازندران با دفاع از پروژه پتروشیمی میانکاله گفت: هنرمندان در مسئله پتروشیمی میانکاله اصلا اطلاع ندارند. پشت صحنه برخی اقدامات فساد، رانت و پول است! چه کسی به او خط داده؟

سید محمود حسینی پور که با صدا و سیما گفتگو کرده گفت: سند داریم که محیط زیست مجوز داده است. محیط زیست می‌گوید تحت فشار قرار گرفته؛ تحت فشار چه کسی هستید؟

وی افزود: هنرمندان در مسئله پتروشیمی میانکاله اصلا اطلاع ندارند. پشت صحنه‌ی برخی سلبریتی‌ها و NGO‌ها، فساد، رانت و پول است . این هنرمندان که می‌روند میانکاله چه می‌دانند ماجرا چیست؟

همچنین ایسنا در گزارشی و در قالب چند پرسش می نویسد: هیات دولت دوازدهم در جلسه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ به پیشنهاد وزارت نفت با ادعای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای رفع نیاز صنایع پایین‌دستی پتروشیمی، ایجاد اشتغال پایدار و با رویکرد آمایش سرزمینی از طریق اجرای طرح‌های پیشران صنعت پتروشیمی با تاکید بر تکمیل زنجیره ارزش متانول - پروپیلن به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی، با احداث پتروشیمی در منطقه میانکاله استان مازندران موافقت کرد.

موضوعی که با توجه به نزدیکی محل پتروشیمی به تالاب میانکاله و آلودگی‌های زیست‌محیطی آن با مخالفت فعالان محیط زیست و برخی مسئولان مواجه شد اما پروژه احداث این پتروشیمی شروع شد و ادامه پیدا کرد. اعتراضات به ساخت این پروژه و انتقادات فعالان محیط زیست سرانجام باعث شد که مسئولان با ادامه احداث آن مخالفت کنند.

در ۲۱ فروردین خبری منتشر شد که آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس دولت سیزدهم دستور بررسی طرح و توقف پروژه احداث پتروشیمی میانکاله را صادر کرده است. اما این دستور نه تنها باعث توقف نشد که ساخت و ساز با سرعت بیشتری ادامه یافت. پس از آن و در ۲۳ فروردین دادستانی کل کشور، با ارسال نامه‌ای به دادستان عمومی و انقلاب مازندران دستور توقف اجرای طرح پتروشیمی میانکاله را صادر کرد و این دستور توسط دادستان مازندران اجرا شد. اما شب همان دستور خبر رسید که ساخت و ساز حتی شبانه همچنان ادامه دارد.

البته محمد صادق اکبری رئیس دادگستری استان مازندران هم ۲۴ فروردین با اشاره به دستور دادستانی کل کشور در خصوص توقف پروژه پتروشیمی میانکاله، خبر ادامه فعالیت این پروژه را تکذیب و بیان کرد: روند احداث پروژه پتروشیمی میانکاله حسب دستور دادستانی کل کشور متوقف شده است و این دستور از سوی دادستان مرکز استان صادر شده است.

جالب اینجاست که محمدباقر قالیباف رئیس مجلس یازدهم در جلسه علنی ۲۴ فروردین مجلس بدون اشاره مستقیم از ساخت این پتروشیمی حمایت و اظهار کرد: در ۲۰ روز گذشته یک سرمایه‌گذاری که در مسیر اداری حل شده و تا بالاترین سطوح رفته و در دولت مجوز گرفته و زمین به او واگذار شده و چند ۱۰ میلیارد سرمایه‌گذاری کرده، بعد یکی پیدا می‌شود و می‌گوید که فلان موضوع دوباره بررسی و کار متوقف می‌شود.

همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید عربعلی جباری امام جمعه بهشهر ۲۶ فروردین با بیان اینکه پتروشیمی حق مسلم ماست، خطاب به مخالفان تصریح کرد: کور خوانده‌اید ما پای این مجتمع پتروشیمی ایستاده‌ایم و از هیچ چیزی نمی‌هراسیم ولو تظاهرات کنیم و به تهران بریم!

روزنامه همدلی نیز در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«صف‌آرایی سیاسی بر سر میانکاله» دراینباره نوشت:

کشمکش‌های مدیریتی در ایران به مراحل جدیدی رسیده است. درحالی‌که در سطوح عالی کشور تصمیماتی گرفته می‌شود ولی در سطوح پایین‌تر مقامات محلی حاضر به اجرای تصمیمات نیستند. پیش‌ازاین در مشهد چنین اتفاقاتی رخ‌داده بود. مثلاً وقتی‌که مجوز برگزاری کنسرتی صادر می‌شد ولی گاهی مقامات محلی با استدلال‌های شخصی مانع برگزاری یک کنسرت می‌شدند. این اتفاق درباره مسائل سیاسی هم رخ‌داده است. گاهی پیش‌آمده که به یک نماینده مجلس که می‌تواند در سراسر کشور سخنرانی کند در یک شهر اجازه سخنرانی نمی‌دهند و مراسم از پیش مجوز گرفته او را لغو می‌کنند. حالا این اتفاق هم به شکل دیگری در میانکاله در حال رخ دادن است؛ پروژه پتروشیمی میانکاله که با اعتراض‌های فراوان روبه‌رو شده است و بسیاری از کارشناسان تأکید دارند اجرای این پروژه به‌شدت برای محیط‌زیست میانکاله خطرناک است.

وقتی این پروژه به مرحله ساخت‌وساز رسید فریاد فعالان مدنی و محیط‌زیستی بلند شد و آنان اعلام کردند که این یک اتفاق خطرناک برای محیط‌زیست است. دولت وقتی با این فشار افکار عمومی مواجه شد تصمیم گرفت از این تصمیم عقب‌نشینی کند و رئیس دولت، سیدابراهیم رئیسی دستور داد تا این پروژه متوقف شد. رئیس‌جمهوری به‌عنوان رئیس قوه مجریه کشور این دستور را صادر کرد. بعد از او قوه قضاییه نیز وارد عمل شد.

هفته پیش خبری با این تیتر «پتروشیمی میانکاله با دستور قوه قضاییه متوقف شد» روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت. ایسنا گزارش داد که دادیار دادسرای دیوانعالی کشور و مدیرکل حوزه حقوق عامه دادستانی کل کشور در پیگیری حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم با ارسال نامه‌ای به دادستان عمومی و انقلاب مازندران دستور توقف اجرای طرح پتروشیمی میانکاله را صادر کرد.

رئیس دبیرخانه شورای حفظ حقوق بیت‌المال در این دستور خطاب به دادستان مازندران تأکید کرده است، در خصوص احداث مجتمع پتروشیمی در مراتع روستای حسین‌آباد شهرستان بهشهر در محدوده زیست‌بوم میانکاله، به قید فوریت گزارش جامعی از ابعاد مختلف موضوع از چگونگی فرایند واگذاری ۹۰هکتار عرصه به سرمایه‌گذاری، انجام بررسی اولیه طرح و نحوه جانمایی آن، اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذی‌ربط و بررسی اثرات زیست‌محیطی پروژه تهیه شود و تا مشخص شدن نتیجه نهایی بررسی‌ها از ادامه فعالیت طرح جلوگیری شود.

تا اینجای کار دو دستور قانونی برای توقف این پروژه وجود داشت. اولی از سوی رئیس قوه مجریه و دومی از سوی قوه قضاییه که این نشان می‌دهد حداقل دو قوه در توقف این پروژه مصمم هستند؛ اما به نظر می‌رسد در چنین حالتی هم فضا برای توقف یک پروژه مخرب کافی نیست و برخی گروه‌ها توانایی سرپیچی از دستور حتی دو قوه کشور را هم دارند. بعدازاین تصاویری منتشر شد که نشان می‌داد ساخت پتروشیمی ادامه دارد. در کنار این حمایت‌هایی هم به‌طور علنی از این پروژه مطرح شد. رئیس مجلس شورای اسلامی، محمدباقر قالیباف بدون اینکه نامی از این پروژه ببرد رسماً از آن اعلام حمایت کرد. او یک روز بعد از دستور قوه قضاییه در جلسه علنی ۲۴فروردین مجلس بدون اشاره مستقیم از ساخت این پتروشیمی حمایت و اظهار کرد: «در ۲۰روز گذشته یک سرمایه‌گذاری که در مسیر اداری حل‌شده و تا بالاترین سطوح رفته و در دولت مجوز گرفته و زمین به او واگذارشده و چند ۱۰میلیارد سرمایه‌گذاری کرده، بعد یکی پیدا می‌شود و می‌گوید که فلان موضوع دوباره بررسی و کار متوقف می‌شود.»

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید