کد مطلب: 18063

بازخوانی گزارشی از «اعتماد»

واکنش‌ها به دستور اقتصادی رئیسی

روزنامه اعتماد در گزارشی دستور رئیسی برای شناسایی پشت‌پرده گرانی‌ها را بررسی کرده است.

گروه سیاست سایت خبرسراسری: دستورات و جملات رئیسی این روزها جنجال‌های قابل توجهی را به راه انداخته است و برخی از این صحبت ها آنقدر از واقعیت ذهنی جامعه دور است که جدی گرفته نمی‌شود و این امر باعث شده که حتی اگر رئیسی کار خوبی نیز انجام داد توسط جامعه مورد پذیرش و باور قرار نگیرد. حالا او بحث پشت پرده گرانی را مطرح کرده است و وزرا و معاونین آن ها نیز به حالت دستوری می‌خواهند گرانی را کاهش دهند.

روزنامه اعتماد در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان «دستور رییسی برای شناسایی پشت پرده گرانی‌ها» در این‌باره نوشت:

یک روز پس از آنکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی خود در قالب تذکرات شفاهی و نطق‌های میان‌دستور، نسبت به گرانی افسارگسیخته در کشور ابراز نگرانی و اعتراض کردند، ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری با ابراز نارضایتی از افزایش قیمت کالاهای اساسی در روزهای اخیر، به دستگاه‌های نظارتی دستور داد تا پشت پرده این گرانی‌ها را بررسی و عوامل آن را شناسایی کنند.

رییسی به وزرای اقتصادی دولت تأکید کرد اقدامات لازم برای تنظیم بازار و کنترل قیمت‌ها را در دستور کار قرار دهند. به گزارش ایرنا، سیدابراهیم رییسی روز چهارشنبه در نشست هیات دولت، بر ضرورت تقویت نظارت‌ها به‌ منظور جلوگیری از نوسان قیمت کالاها در بازار تاکید کرد و گفت: نباید اجازه داد برخی افراد با گرانفروشی و سوداگری به مردم اجحاف و آنها را ناامید کنند. رییس‌جمهور گرانی بی‌قاعده را غیرقابل توجیه دانست و تصریح کرد: تغییر هرگونه قیمت کالا، نیازمند بررسی همه جوانب و اطلاع‌رسانی مناسب به مردم است و اینکه یک شرکت یا کارخانه بخش خصوصی بخواهد به‌ صورت ناگهانی قیمت کالای خود را افزایش دهد، غیرقابل پذیرش است. آیت‌الله رییسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بیانات روز گذشته مقام معظم رهبری در دیدار کارگزاران نظام، دولت را ملزم به اجرای فرامین ایشان دانست و تاکید کرد: همه مسوولان اجرایی باید تلاش کنند با اقدامات به‌موقع و کارآمد، مردم را امیدوار کنند. وی این نکته را هم متذکر شد که هر کاری که باعث ایجاد یأس و ناامیدی در جامعه شود، نباید صورت گیرد و این مساله باید بیش از همه مورد توجه همکاران دولت باشد. رییس‌جمهور به ضرورت جلوگیری از واردات کالاهای دارای مشابه داخلی به کشور هم گریزی زد و گفت: واردات بی‌رویه به ‌طور قطع به تولید آسیب می‌زند و اقتصاد ملی را تضعیف می‌کند. رییسی در ادامه به گلایه بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان از واردات کالاهایی که امکان تولید آنها در کشور وجود دارد اشاره کرد و به دستگاه‌های دولتی اکیدا دستور داد که تحت هیچ شرایطی کالایی که مشابه داخلی دارد را وارد نکنند. رییس‌جمهور، حتی یک ساعت تعلل در اجرای این دستور را غیرقابل پذیرش خواند و از دستگاه‌های اجرایی خواست روند جلوگیری از واردات کالاهای غیرضروری و دارای مشابه داخلی را پیگیری کنند.

تورم یک عامل اقتصادی است و به نظر می‌رسد صرفا با دستور قابل کنترل نباشد، چه اینکه غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تورم کلی موجود در کشور می‌گوید: «خوب است که این موضوع در رسانه‌ها مدام گفته شود که کشور ما در شرایط تورمی است و دولت هم نمی‌تواند تورم را متوقف کند. باید این موضوع گفته شود تا انتظارات واقعی شود. تورم وجود دارد اما شیب آن کاهشی است؛ به بیان دیگر تورم متوقف نشده است اما از بیش از 40درصد که در ابتدای سال1400 وجود داشت کاهش داشته است و شاید تا دو تا چهار سال دیگر هم تورم وجود داشته باشد اما دیگر افزایشی نیست و جلوی رشدش گرفته شده است.» البته حداقل این است که نمایندگان مجلس درخصوص کاهشی بودن شیب تورم چندان با مصباحی‌مقدم موافق نیستند. البته تجربه نشان داده که دولت‌ها در مواجهه با تورم معمولا تمایل دارند به اقدامات دستوری روی بیاورند و جای خالی برنامه‌های مدون در این خصوص به وضوح دیده می‌شود. از سوی دیگر کاهش منابع ارزی کشور به واسطه تحریم‌ها یکی دیگر از مشکلاتی است که دولت با آن دست به گریبان است. برخلاف آنچه که برخی مقامات عنوان می‌کنند، ارزی که به کشور وارد می‌شود به هیچ‌وجه کفاف نیازهای کشور را نمی‌دهد. عملکرد دولت در حوزه‌هایی نظیر مهار تورم حتی انتقاد برخی رسانه‌های حامی دولت را نیز برانگیخته است. چنانکه روزنامه رسالت در شماره روز گذشته خود در یادداشتی این‌گونه منتشر کرد: «علی‌رغم تلاش‌های فراوان و البته تحقق برخی تفاوت‌ها به ‌نسبت دولت قبل، اما برآیند توفیق در این قسمت، نامطلوب و ضعیف است. مردم بیش از رشد فروش نفت، رشد قیمت‌ها را لمس کرده‌اند و بیش از افزایش حقوق‌ها، افزایش نرخ خدمات را تجربه کرده‌اند».

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید