کد مطلب: 18054

بازخوانی گزارش‌هایی از «کیهان»، «اطلاعات» و «اعتماد»

تنش در هرات

روزنامه‌های امروز در گزارش‌هایی به ابعاد حمله به سرکنسولگری ایران در هرات پرداخته‌اند.

گروه سیاست سایت خبراسرسری: دو هفته اخیر هفته تنش با همسایگان افغان بود از آتش زدن کنسولگری ایران در هرات تا اتفاقات تلخی که در مشهد و گنبد انگشت اتهام را به سوی مهاجرین افغانستانی برد.از سوی دیگر دولت ها نیز با هم درگیر چالش هایی در سطح وزرات خارجه شده اند اما مشخص نیست این روند تنش میان ایران و افغانستان به کجا بیانجامد.

روزنامه کیهان در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«حاشیه‌سازی با گزارش‌های جعلی، برای اختلاف‌افکنی میان دو ملت ایران و افغانستان» در اینباره نوشت:

دشمن شکست خورده از محور مقاومت و آشفته از حرکت درون‌زا و خنثی‌سازی تحریم، از سر عجز به تکاپوی حاشیه‌سازی با اهداف پلید امنیتی و اقتصادی علیه دو ملت ایران و افغانستان افتاده است.

روز دوشنبه عده‌ای به سرکنسولگری ایران در هرات حمله ور شده و اقدام به سنگ پرانی کردند. منابع در هرات می‌گویند پشت صحنه این تعرض گروه‌های غربگرای «جنبش عدالت و آزادی» و «تیم بانوان عدالت‌جو» هستند که پیش از این توسط غربی‌های حاضر در افغانستان تأمین مالی می‌شدند. این اقدام سخیف به علاوه شهادت دو طلبه اهل سنت در گنبد کاووس، شهادت دو روحانی در حرم مطهر رضوی و انتشار کلیپ‌های مشکوک و جعلی به مثابه تکه‌های یک پازل با اهداف پلید امنیتی و اقتصادی از سوی دشمن علیه دو ملت ایران و افغانستان طراحی و چیده شده‌اند.

اغراض امنیتی توطئه‌های مذکور، اختلاف‌افکنی و تفرقه‌اندازی میان دو ملت همسایه ایران و افغانستان است که پیوندها و‌اشتراکات دیرینه در زمینه‌های گوناگون دارند. هدف اقتصادی این سناریوها و جنایات نیز ضربه‌زدن به پروژه خنثی‌سازی تحریم‌ها است. دولت سیزدهم با حرکت درون‌زا و متکی به توانمندی‌های ملی، دیپلماسی اقتصادی و گسترش تجارت خارجی و همکاری‌ها با کشورهای همسایه، معطل مذاکرات معطوف به برجام و گردن‌کشی‌های غرب نمانده است، تضمین مطمئن درباره عدم تکرار عهدشکنی می‌خواهد و در حال خنثی‌سازی تحریم و تعامل پویا و فعال با شرق است. دولت صادرات و شرکای تجاری خود را با اولویت همسایگان تنوع بخشیده و تحریم را زیر پا می‌‎گذارد.

واردات گسترده واکسن، عضویت ایران در پیمان شانگهای، انعقاد قرارداد سوآپ گازی با‌ترکمنستان و آذربایجان، سند همکاری ۲۵ ساله میان ایران و چین، پیگیری همکاری بلندمدت با روسیه، رشد 41درصدی صادرات، گذر تجارت خارجی کشور از 101 میلیارد دلار در سال 1400، افزایش ۴۰درصدی صادرات نفت و رشد ۳۵درصدی متوسط ماهانه صادرات غیرنفتی نسبت به میانگین هشت سال عملکرد دولت روحانی در پنج‌ماه نخست فعالیت دولت سیزدهم، رساندن رقم صادرات غیرنفتی به بالاترین رقم پس از انقلاب، قراردادهای جدید با‌ترکیه و پاکستان و عراق و سوریه طلیعه‌هایی از رویکرد مبارک دولت سیزدهم و در شرایط تحریم و بدون برجام و FATF است. از این رو، دولت با سیاست خارجی پویا و فعال، خنثی‌‌سازی تحریم و افزایش تعامل و تجارت خارجی با همسایگان، نقش مؤثر خود در تکوین «قرن جدید آسیایی» و انتقال محور قدرت از غرب به شرق را ایفا می‌کند و در حال به هم زدن نقشه شوم غرب برای نابودی توانمندی‌های ایران است. افزون بر این، دشمن از محور مقاومت شکست‌های پی‌درپی خورده است و از سر عجز به تکاپو افتاده است. همچنین، در پی تعرض به سفارتخانه ایران در کابل و سرکنسولگری در هرات کاردار افغانستان امروز به وزارت خارجه ایران احضار شد و ضمن اعتراض شدید به وی اعلام شد که تا اطلاع ثانوی بخش‌های کنسولی نمایندگی‌های ایران در افغانستان فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند.

کاردار افغانستان به وزارت امور خارجه ایران احضار شد

در پی این تعرض به سفارتخانه ایران در کابل و سرکنسولگری در هرات، کاردار افغانستان امروز به وزارت خارجه احضار و ضمن اعتراض شدید به وی، اعلام شد که تا اطلاع ثانوی بخش‌های کنسولی نمایندگی‌های ایران در افغانستان فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند.

به گزارش فارس، در پی برگزاری تجمع‌ در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات و سنگ‌پراکنی‌های پراکنده‌ به این اماکن دیپلماتیک، سیدرسول موسوی، مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه با احضار کاردار سفارت افغانستان در تهران، نسبت به حملات انجام شده به سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات به شدت اعتراض کرد.

روزنامه اعتماد نیز در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«طالبان باید تضمین و تعهد بدهد»در اینباره نوشت:

مرگ بر ایران تنها یکی از شعارهایی بود که جمعیت محدودی از معترضان افغان روز دوشنبه مقابل سفارتخانه ایران در کابل در اعتراض به آنچه بدرفتاری با اتباع افغان در ایران خواندند، سر دادند. همزمان با این اعتراض‌ها در کابل در هرات اعتراض‌ها مقابل کنسولگری ایران به حمله با سنگ و آتش کشیدن بخشی از سردر نمایندگی ایران منتهی شد. در فیلم‌هایی که از اعتراض‌ها در هرات منتشر شده، جمعیتی که بیشتر آنها جوانان کم سن و سال یا خردسالان هستند سنگ‌هایی را از روی زمین برداشته و به سمت درب ورودی ساختمان نمایندگی ایران پرتاب می‌کنند. در یکی از ویدیوها، فردی که مشغول فیلمبرداری است خطاب به کودکان می‌گوید اینجا هم سنگ ریخته، ‌بردارید و همزمان با خنده به فیلمبرداری ادامه می‌دهد. نکته قابل توجه در این تجمع‌ها چه در کابل و چه در هرات، عدم برخورد نیروهای طالبان با معترضان در ساعات ابتدایی اعتراض‌هاست. به گواه ویدیوهای منتشرشده، نیروهای نظامی طالبان در اقدامی هماهنگ‌شده از مداخله در اعتراض‌ها به منظور تامین امنیت نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران و پراکنده کردن معترضان سر باز می‌زنند و تنها زمانی اقدام به شلیک تیر هوایی یا دور کردن معترضان می‌کنند که بیم از کنترل خارج شدن اوضاع را می‌برند. تعرض به نمایندگی‌های ایران در افغانستان از آخرین ساعات روز دوشنبه با واکنش وزارت خارجه تهران روبه‌رو شد و روند واکنش‌ها تا روز سه‌شنبه نیز ادامه داشت. 

به گزارش «اعتماد»، رابطه ایران و افغانستان در ده روز اخیر دستخوش تحولات ناخوشایندی قرار گرفته است. شاید بتوان جرقه این موج جدید از تنش را در حمله یک مهاجر غیرقانونی افغان به سه روحانی در حرم رضوی در مشهد دانست. حمله کور تروریستی که به شهادت دو تن از این روحانیون منتهی شد و البته نهادهای اطلاعاتی و امنیتی در ایران ترجیح دادند با ازبک تبار خواندن عامل این حمله اشاره‌ای به هویت افغانستانی او نکنند تا شاید کنترل تنش احتمالی میان شهروندان ایرانی و مهاجران غیرقانونی افغانستان در داخل ایران آسان‌تر شود. پیش‌بینی‌ که درست از کار درنیامد و همزمان با انتقاها در فضای مجازی درباره افزایش ورود مهاجران غیرقانونی از افغانستان به ایران شاهد پخش کلیپ‌ها و ویدیوهایی در فضای مجازی و رسانه‌ای با محوریت آزار و اذیت افغان‌ها در ایران یا تعرض افغان‌ها به زنان و دختران ایرانی یا مشارکت در اقدام‌های بزهکارانه در داخل ایران بودیم. ویدیوهایی که مقام‌های ایرانی ساخت و انتشار آنها در این بازه زمانی را هدفمند و در راستای تخریب رابطه مردم دو کشور می‌دانند.

 همزمان با افزایش تعداد ویدیوهای منتشرشده با محتوای ادعایی آزار و اذیت افغان‌ها توسط ایرانی‌ها، رسانه‌های افغانستان از دیدار وزیر خارجه این کشور با سفیر ایران با محوریت این موضوع خبر دادند و البته برخی از این ملاقات‌ها با عنوان احضار سفیر ایران توسط وزارت خارجه افغانستان یاد کردند که بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل در گفت‌وگو با شبکه طلوع‌نیوز ادعای احضار خود را رد کرد. 

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه نیز روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی چندبار مورد پرسش درباره تحولات پیش‌آمده قرار گرفت که در پاسخ تلاش کرد لحن دیپلماتیک و البته هشدارگونه خود را حفظ کند. خطیب‌زاده با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران بیش از ۴ دهه گذشته میزبان کریمانه‌ای برای همسایگان و عزیزانش در افغانستان بوده، گفت: «ما سال‌ها با همسایگان خود در داخل ایران زندگی کردیم و بهترین شاهد برای این رفتار کریمانه و میزبانی محترمانه، موج بلاانقطاعی از بی‌جاشدگان آوارگان افغانستانی است که به جای بسیاری از مقاصد دیگر، ایران را انتخاب می‌کنند. همه ما در کنار خودمان اتباع افغانستانی را می‌بینیم که با ما زندگی می‌کنند و از تمامی یارانه‌ها و امکانات مردم ایران به صورت یکسان استفاده می‌کنند. هیات حاکمه سرپرستی افغانستان باید به مسوولیت خود به صورت جدی عمل کند. موج آوارگان به ایران نمی‌تواند ادامه یابد و مسوولیت نمی‌تواند فرافکنی بشود و مسوولیت بر دوش یک همسایه قرار بگیرد و هرچه ایران تلاش کند میزبان خوبی باشد به هر حال ظرفیت‌های ما محدود است.»

همزمان با این اظهارات از سوی سخنگوی وزارت خارجه، حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رییس‌جمهور ایران در امور افغانستان در توضیحاتی با اشاره به اینکه اغلب تصاویر منتشرشده یا ساختگی ا‌ست یا تاریخ آنها مربوط به چند سال گذشته است، گفت: اکنون به‌رغم خیل مهاجرت اخیر به ایران، اوضاع برای مهاجرین افغانستانی مطلوب است و دولت ایران نیز روند جدیدی را برای بهبود اوضاع مهاجرین در دستور کار خود قرار داده و ان‌شاءالله به زودی اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد.» 

روزنامه اطلاعات نیز در شماره امروز خود در گزارشی خبری به شرح ماجرا پرداخت و نوشت:

وزارت خارجه کشورمان در واکنش به اقدام شماری از شهروندان افغان در برگزاری تجمع اعتراضی خشونت آمیز‌ و تعرض به سفارت کشورمان در «کابل» و همچنین سنگ پرانی‌ به سرکنسولگری ایران در «هرات»، کاردار افغانستان را به وزارت خارجه احضار و تمامی فعالیت های کنسولی در «کابل» و «هرات» را متوقف کرد.در پی تعرض به سفارتخانه ایران در کابل و سرکنسولگری در «هرات»، کاردار افغانستان به وزارت خارجه کشورمان احضار شد و ضمن اعتراض شدید به وی، اعلام شد که تا اطلاع ثانوی بخش‌های کنسولی نمایندگی‌های ایران در افغانستان فعالیت‌های خود را متوقف کرده اند.

«سید رسول موسوی» مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه با احضار کاردار سفارت افغانستان در تهران، نسبت به تعرض و حملات انجام شده علیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در «هرات» به شدت اعتراض کرد. وی با یادآوری مسئولیت دولت‌ها در برقراری امنیت نمایندگی‌های دیپلماتیک، خواستار برخورد قانونی با حمله کنندگان به نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران شد. وی همچنین به اطلاع کاردار افغانستان رساند که تا اطلاع ثانوی بخش‌های کنسولی نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان فعالیت‌های خود را متوقف کرده اند.در همین حال، «حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در امور افغانستان در واکنش به این اقدامات گفت: اتفاقاتی که مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات و سفارت کشورمان در کابل روی داد، با حمایت های دیگران از خارج افغانستان انجام شد.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید