کد مطلب: 17954

بازخوانی گزارش خبرنگار «اعتماد» از کی‌یف اوکراین

جنازه‌ها را پیش‌تر جمع‌ کرده‌اند!

خبرنگار اعزامی اعتماد به اوکراین در گزارشی از مشاهدات عینی خود می‌نویسد.

گروه سیاست سایت خبر سراسری: روزنامه اعتماد عکس یک شماره امروز خود را به گزارشی میدانی از آنچه در اوکراین می‌گذرد اختصاص داده و آورده است:

نهم فروردین بود که الکساندر مارکوشین، شهردار ایرپین اوکراین در پیام ویدیویی اعلام کرد ارتش روسیه از این شهر که در نزدیکی کی‌یف پایتخت این کشور است به‌طور کامل خارج شده است. مارکوشین با بیان اینکه «یک خبر خوبی داریم»، گفت: «هم‌اکنون عملیات پاکسازی به انجام می‌رسد.» اما این خبر چندان هم خوب نبود. انتشار تصاویر کشتار غیرنظامیان در مناطق بوچا و ایرپین دل جهانیان را آزرد. می‌دانستم هدف قرار دادن غیرنظامیان بی‌گناه غیر قابل قبول است و این موضوع باید تحت یک بررسی مستقل قرار گرفته و مسوولان آن شناسایی شوند و پاسخگو باشند، اما نمی‌دانستم روزگار چند روز بعد مرا به این قتلگاه می‌رساند.

ورود به شهر ارواح

ایرپین، شهر کوچکی در شمال غربی کی‌یف است که 40 هزار نفر جمعیت دارد. البته شهری که حالا دیگر به کی‌یف متصل نیست. این شهر به وسیله یک پل بزرگ به شهر کی‌یف وصل می‌شد که بعد از تهاجم نظامی روسیه به این شهر و بمباران آن ارتباط این دو شهر با یکدیگر قطع شد و مردم این دو شهر مجبور هستند که از روی آوارها و عبور از رودخانه به آن سوی پل بروند، پلی که دیگر وجود ندارد و تا چشم کار می‌کند دود است و خرابی و ماشین‌هایی که واژگون شده‌اند یا در آتش سوخته‌اند. دیدن این پل شما را با تصویری آخرزمانی آشنا می‌سازد. در نگاه اول قطعا باورتان نمی‌شود. چیزی شبیه به بازی‌های اکشن کامپیوتری یا فیلم‌های هالیوودی است، همه‌ چیز ویران شده است . بیشترین صدمات به غیرنظامیان وارد شده و از تاسیسات زیربنایی و علایم زندگی مدرن چیزی باقی نمانده است. ساختمان‌های مسکونی، رستوران‌ها و بسیاری از اماکن عمومی در ایرپین ویران شده و بقایای تلخی از ملزومات غیرنظامیان در کف خیابان به چشم می‌خورد از لوازم آرایش تا اسباب‌بازی کودکان و...

جنازه‌ها را پیش‌تر جمع کرده‌اند و به خاک سپرده‌اند.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید