کد مطلب: 21849

«خبرسراسری»گزارش می‌دهد؛ میخائیل گورباچف در سن ۹۱ سالگی درگذشت

از اعلام فروپاشی شوروی تا حمایت از پوتین

گورباچف از سال2010 به حمایت از پوتین پرداخت و در یک سخنرانی اعلام کرد او بهترین کسی است که می تواند از منافع روسیه محافظت کند.

گروه تاریخ سایت خبرسراسری: شوروی رهبران سیاسی زیادی را پشت سر گذاشته است اما به جز دو تن از آنان دیگر چهره های سیاسی شوروی چندان برای جهان آشنا نیستند،آشنایی جهان با این دو چهره نیز به یکی به واسطه تندروی چپ و دیگری به واسطه ی تندروی راست بود؛استالین و میخائیل گورباچف! که حالا هر دوی آن ها مرده اند.

میخائیل گورباچف زاده روسیه در دوران شوروی به سال 1931بود و از زمان چشم باز کردن آنچه را دیده و زیسته بود مرام کمونیستی به بالاترین حد خود بود،مسلما او نیز همراه جو زمانه و شرایط کشوری که در آن زندگی می کرد به حزب کمونیست پیوست و کار خود را در حوزه کشاورزی در زیرشاخه های این حزب آغاز کرد. تخصصی که بعدا نیز به کار او آمد و دوره ای وزارت کشاورزی را نیز تجربه کرد و در رده های مختلف حزبی فعالت کرد.او در دوران استالین زدایی خروشچف یکی از طرفداران سرسخت اصلاحات بود و این ایده را تا زمان فروپاشی شوروی با خود حفظ کرد.از سوی دیگر همراهی گورباچف با آندورپوف رئیس کا.گ.ب نیز  در پیشبرد اهداف سیاسی او نقش موثری داشت.نهایتا گورباچف به بالاترین مقام حزبی در شوروی دست یافت و در سال 1985 به عنوان دبیرکل حزب کمونیست انتخاب شد و رویکردی متفاوت از ادوار پیشین را دنبال کرد که چندان مورد قبول کمونیست های سنتی نبود.گلاسنوست،پرستروکا و اسکورین سه عنوان او برای اصلاحات در شوروی بود،اصلاحاتی که چندان هم بی هزینه به پایان نرسید و تمام چارچوب های سنتی جهان کمونیسم را تحت تاثیر قرار داد،استقلال برخی جمهوری ها،بازگشایی ارتباط با غرب،ورود فرهنگ و کالاهای آمریکایی به شوروی و افزایش سفر های خارجی سران شوروی به اروپا و آمریکا بخشی از این روند بود.در نهایت با کودتا اوت1991 روز های پایانی شروع شد و زمانیکه پس از شکست کودتا گورباچف سر کار بازگشت اما دیگر کار از کار گذشته بود و سیستم شوروی مثل سابق کار نمی کرد ودر این بین یلتسین بود که برای آینده برنامه می ریخت تا در روز 25دسامبر1991 با استعفا گورباچف شوروی به پایان برسد، پایانی که امام خمینی در نامه خود به گورباچف آن را در سال 1988پیش بینی کرده بود.

پس از فروپاشی گورباچف به چهره ای منفور برای مردم روسیه تبدیل شد و در انتخابات سال1996 توانست تنها یک درصد آرا را به خود اختصاص دهد و پس از این شکست چهره ای جدید از گورباچف در محافل طرفدار صلح و انجمن های فرهنگی و شبه سیاسی شده بود.او در این بین دست به کاری عجیب نیز زد و برای تبلیغات یک پیتزا فروشی حاضر شد.گورباچف جوایز صلح بسیاری نیز دریافت کرد و همواره از او به عنوان چهره ای تبلیغاتی برای ضدیت با جنگ سرد،فروپاشی دیوار برلین و بطور کلی اهداف صلح طلبانه استفاده می شد. گورباچف از سال2010 به حمایت از پوتین پرداخت و در یک سخنرانی اعلام کرد او بهترین کسی است که می تواند از منافع روسیه محافظت کند. در نهایت آخرین رهبر ابرقدرت شوروی چیزی جز مرگ در 91سالگی نبود.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

تبلیغات متنی