کد مطلب: 17251

تقویم تاریخ

16 اسفند/ امضای قرارداد حکمیت میان ایران و افغانستان

در مجال پیش رو هر روز مهم‌ترین رخدادهای تاریخی روز آورده می‌شود.

گروه تاریخ سایت خبر سراسری:  در مجال پیش رو هر روز مهم‌ترین رخدادهای تاریخی روز آورده می‌شود.

 

رویدادهای 16 اسفند

 

سال 1285

مردم اصفهان برای عزل مسعود میرزا ظل السلطان حاکم اصفهان به دستور آقانجفی و حاج آقا نورالله در تلگرافخانه دولتی اجتماع نمودند و پس از مخابره چند تلگراف در قنسولگری انگلیس متحصن شدند. 

سال 1286

قوام الملک شیرازی که از مخالفین مشروطه و موجب فتنه و فساد در فارس بود به دست جوانی به نام نعمت‌الله بروجردی به قتل رسید.


سال 1296

در کرمانشاه به علت قحطی و گرانی بی سابقه مردم به غارت دکاکین و خانه ها پرداختند و در نیتجۀ مداخلۀ پلیس و قوای نظامی عده ای مجروح و مصدوم شدند. 

سال 1299

برحسب تصویب هیئت وزراء قرار شد عده ای مستشار از ممالک مختلف اروپا و آمریکا به شرح زیر استخدام شوند:

1. یک نفر افسر عالی رتبه سوئدی که اقلاً دارای درجه سرهنگی باشد با 24 نفر صاحب منصب سوئدی که دارای درجات مختلف باشند، با نظر وزارتین داخله و جنگ در درجات آنان از مملکت سوئد برای تشکیلات اداره ژاندارمری.

2. یکنفر مستشار عالیرتبه و 10 نفر متخصص مالیه از انگلستان که تناسب آنها با مشاغل منظوره بایستی با مشاوره وزارت مالیه در نظر گرفته شود.

3. یکنفر مستشار عالیرتبه و 10 افسر متخصص امور فلاحتی از آمریکا با موافقت وزارتین مالیه و فوائد عامه برای اصلاح امور فلاحت و تقسیم و آباد کردن اراضی خالصه

4. یک نفر مستشار عالیرتبه و 4 نفر متخصص قضائی با موافقت وزارت عدلیه از فرانسه. 

مصدق السلطنه والی فارس استعفای خود را از ایالت فارس تلگرافی به احمدشاه مخابره نمود. 

سال 1312

قرارداد حکمیت تعیین خط سرحدی بین ایران و افغانستان امضاء و مبادله گردید. 

سال 1320

اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان تمایل خود را نسبت به زمامداری علی سهیلی ابراز کردند. 

سال 1322
در جلسه امروز مجلس دکتر مصدق دلائل مخالفت خود را با سید ضیاءالدین ابراز کرد و تقاضا نمود وکلای حزب توده مخالفت خودشان را پس بگیرند زیرا دفاع از وطن واجب کفائی است و آنها نیز پس گرفتند. مصدق در این جلسه طی نطق مشروحی در مورد کودتا و دخالت انگلیسها در امور ایران و استقرار دیکتاتوری بعد از کودتا توسط رضاخان و استانداری فارس و استعفا از آن و اختفاء در خاک بختیاری مطالب تازه ای ایراد نمود. 

سال 1324

قوام و هیئت وی خاک شوروی را ترک کردند. مولوتف و سایر مقامات شوروی در فرودگاه مسکو قوام را بدرقه نمودند. قبل از حرکت اعلامیه ای از طرف دولت شوروی و دولت ایران پیرامون مذاکرات بین دو کشور منتشر شد. 

به تصویب مجلس شورای ملی به پاس خدمات علمی محمد قزوینی ماهیانه 10 هزار ریال مادام العمر برای وی شهریه تعیین شد. 

سال 1329

خلیل فهیمی وزیر مشاور به سمت سرپرستی موقت دولت تعیین شد. 

قبل از ظهر امروز سپهبد رزم آرا نخست وزیر در مسجد شاه به قتل رسید. نخست وزیر که در معیت اسدالله اعلم وزیر کار برای شرکت در مجلس ختم آیت الله فیض در مسجد شاه حضور یافته بود در حیاط مسجد توسط خلیل طهماسبی به ضرب سه گلوله کشته شد. طهماسبی عضو جمعیت فدائیان اسلام بود و در اولین بازجوئی به قتل اعتراف کرد و گفت چون رزم آرا خائن بود او را کشتم. جسد نخست وزیر فوراً به بیمارستان سینا حمل گردید. 

دولت به مناسبت قتل رزم آرا اعلامیه داد و مطبوعات فوق العاده انتشار دادند. 

سال 1332

دکتر شاخت کارشناس اقتصادی آلمان تهران را ترک نمود. 
دنیس رایت مستشار سفارت انگلیس در تهران برای تقدیم گزارش نفت به لندن رفت.

 
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید